TARIM TEKONOLOJİ MERKEZİ TAM GAZ

Toprakla Gelen 20 Haziran 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Ege Üniversitesi ile ortak yürüttükleri ‘Tarım Teknoloji Merkezi’ projesini Kasım ayına yetiştirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Kestelli, “Tarım Teknoloji Merkezi, Türk tarımını akılla, bilimle harmanlayarak tarımsal üretim alanında öncü ülkeler arasında yer alması için tarihi bir misyon üstlenecek” dedi.

Ekonominin kırılgan olduğu böyle dönemlerde tarım sektörünün öneminin çok daha iyi anlaşıldığını ifade eden Kestelli, üretimdeki verimlilik konusuna odaklanmak gerektiğini söyledi. Kestelli, “Birçok üründe düşük verimlilikle üretim yapıyoruz. Örneğin buğday üretiminde verimlilikte 64. sıradayız. Dünya ortalamasından yüzde 20 daha düşük verimle üretiyoruz. Üstelik, Hollanda, Belçika, İngiltere gibi ülkeler buğday üretiminde bizim üç katı verimliliğe sahip. Bir diğer önemli ürün olan sütte büyükbaş hayvan başına yıllık 3 bin 100 kg süt üretiyoruz. Dünya ortalamasından yüzde 30 iyiyiz. Ancak, ABD, Güney Kore gibi ülkeler üç katımından fazla, komşumuz Yunanistan ise iki katımız verimlilikte üretiyor” dedi.

ÜRETİM MALİYETLERİNİN YÜKSEKLİĞİ

Sektörün bir başka önemli sorununun üretim maliyetlerinin yüksekliği olduğunu ifade eden Kestelli, enerji, gübre, ilaç gibi tarımın temel girdilerini ithal etmek zorunda kaldığımızı ve döviz kurlarındaki artışın tarımsal ürün maliyetlerini artırdığına dikkat çekti. Tarımda çalışacak işçi sıkıntısının da önemli bir konu olduğuna değinen ve gençlerin tarımda çalışmak istemediğini kaydeden Kestelli, “Bahsettiğim bu üç sorunda bize şunu gösteriyor. Tarımda bugün ulaştığımız noktayı bir üst seviyeye çıkarmak için birşeyler yapma zamanı geldi. Tarımsal üretim emek yoğun bir iş kolu. Ancak sürdürülebilir bir tarım sektörünü tesis etmek için mümkün olan en yüksek seviyede teknolojik entegrasyonu gerçekleştirmek zorundayız. Bu nedenle borsa olarak tarım sektörünün dijital dönüşümü yakalamakta çok geç kaldığı tespitinden yola çıkarak Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi işbirliği ile ‘Türk Tarımının Global Entegrasyonu ve Tarım 4.0’ isimli çalışmaya imza atmıştık. Bir nevi yol haritası olarak tanımladığımız bu çalışmada ikinci faza geçtiğimiz müjdesini vermek istiyorum” diye konuştu.

EGE’NİN YÜZ AKI TÜRKİYE’NİN GURURU

Ziraat Fakültesi ile Ege Üniversitesi ile birlikte ortak yürüttükleri ‘Tarım Teknoloji Merkezi’ projesinde ikinci aşamaya geçtiklerini belirten Kestelli şu bilgileri verdi, “EÜ Ziraat Fakültesi Menemen Çiftliğinde bir yaşam laboratuvarı formatında tarımsal eğitim merkezi, tarım teknoloji geliştirme ve uygulama merkezi, sürekli eğitim merkezi ve akıllı çiftlik işlevleri ile tüm Türkiye’ye örnek bir model sağlamayı hedefliyoruz. Danışman firma ile çalışmalara başladık. Sektör paydaşlarının katılımı ile çalıştay düzenliyoruz. Hedefimiz Kasım ayına kadar bu çalışmaların tamamlanması Adını verdiğimiz bu proje ile yakın bir gelecekte Ege’nin yüz akı, Türkiye’nin gururu bir merkeze kavuşacağız. Tarım Teknoloji Merkezi, Türk tarımını akılla, bilimle harmanlayarak tarımsal üretim alanında öncü ülkeler arasında yer alması için tarihi bir misyon üstlenecek” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları