TARIM SEKTÖRÜ: İCRADAN SATILIK KISKACINDA

Toprakla Gelen 26 Eylül 2018

Zordaki büyük şirketlere kurtarma operasyonları yapılmasının konuşulduğu şu günlerde icradan satışa çıkarılan tarım arazisi, çiftlik, bahçe, kesimhane ilanlarında patlama yaşanıyor.

Girdi maliyetleri artmasına rağmen maliyetlerini üretimi yansıtamayan çiftçiler aldığı aldığı kredileri ödemekte büyük sıkıntı yaşıyor. Tarım kredi kooperatiflerine borcu olan ve hakkında icra takibi başlatılan çiftçi sayısının 8 bin civarında olduğu, kamu ve özel bankalar dikkate alındığında ise hakkında takip başlatılan çiftçi sayısının bu rakamın 8-  10 katına ulaştığı belirtiliyor.

 

TEFECİNİN ELİNE DÜŞTÜ

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, görev yaptığı 12 yıl boyunca tarımın sorunlarına dikkat çekmeye çalıştığını belirterek, “İşlerin bu noktaya geleceği beliydi” diye konuştu. Üretmekten vazgeçmeyen çiftçinin tefecinin eline düştüğünü, 10 yıl önce tarımla geçinen nüfus ile bugün tarımdan geçinen nüfusu kıyaslamanın dahi durumun vehametini gözler önüne serdiğini ifade eden Oray, “Bende tarımla uğraşan bir çiftçi ailenin mensubuyum. Kemalpaşa’da bugün tarım arazileri ile sanayi arazileri yarışıyor. Tarım topraklarının el değiştirmesi, orada tarıma devam ediyor anlamına gelmiyor. Verimli topraklar, tarım dışına çıkıyor. Bu topraklar sanayileşmeye, yapılaşmaya açıldığında bir daha tarıma dönmesi mümkün değil” dedi.

YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR

Önlem alınmadığı takdirde Türkiye’nin tarımsal egemenliğini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını öne süren Oray, “Çiftçi bu maliyetlerle nasıl üretim yapsın. 210 lira olan göztaşı 430 liraya yükseldi. 78 lira olan DAP gübresi 180 lira. Çiftçinin, besicinin giderleri artarken gelirlerinde bir değişiklik yok” dedi. Devletin kredi borcu olan çiftçilere yönelik bir destek mekanizmasını hayata geçirmesinin şart olduğunu kaydeden Oray, “Geçtiğimiz günlerde bir medya grubu el değiştirdi. Bu medya grubu el değiştirirken, bir kamu bankasından kredi kullandırıldı. O kredi miktarı Türkiye genelinde çiftçilere kullandırılsa sorun çözülürdü. Devletimizden, üretimin devamı, gıda egemenliğimizin devamı için bu yönde bir destek politikasını zaman yitirmeden açıklamasını diliyoruz. Aksi takdirde yarın çok geç olabilir” dedi.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları