TARIM SEKTÖRÜ BU AGROEXPO’DA BULUŞTU

Toprakla Gelen 07 Şubat 2019

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan 14’üncü Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 15 ülkenin tarım bakanı ve bakanlık üst düzey yetkililerin katılımıyla fuar İzmir’de açıldı.

Fuarın açılı törenine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Etiyopya, Gürcistan, Kırgızistan, KKTC, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Somali, Katar Bakanları, bakan yardımcıları ve heyetleriyle, BM Gıda ve Tarım Örgütü Orta Asya Koordinatörleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Fuarın açılışında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tarımda çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Çiftçiye sürekli desteklerini artırarak devam ettirdiklerini de söyleyen Bakan Pakdemirli, “Burası Türkiye. Medeniyetlerin doğduğu, medeniyetlerin doyduğu topraklar. Suyun aziz yağmurun bereket dendiği topraklar. Yaklaşık 12 bin yıllık coğrafyanın şifalı kaynakların bin bir çeşit ürünün bulunabildiği topraklar.  Vatanımıza cennet deriz başkaları Türkiye. Dünya değişiyor ülkemiz değişiyor tüketim merakı hiç önemini kaybetmiyor. Ülkeler arası siyaset ne olursa olsun tüketim değişmiyor. Değişen dünyada besleme ve gıda sektörü ilk sırada yer alıyor. Savunma ne kadar önemliyse tarım da o nispette önemlidir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’YE YATIRIM VE ÜRETİME DAVET

Konuşmasında fuar katılımcısı yabancı konuklara seslenen  Pakdemirli, “Türkiye olarak tarımsal hasatta Avrupa’da 1’inci dünyada 7’inci sıradayız. Küçükbaş hayvancılığında Avrupa Birliğinde 1’inci sırada yer alıyoruz. Yine aynı şekilde büyük baş hayvancılığında da Fransa’dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Su ürünleri üretiminde dünyada en hızlı büyüyen iki ülkeden bir tanesiyiz. Bütün bu öncüler bize şunu gösteriyor. Gelin ülkemizde yatırım yapın ve hep beraber kazanalım. Sizin için her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bundan hiç endişeniz olmasın” diye konuştu.

İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan ile Vali Erol Ayyıldız da tarımın ülke için önemine dikkat çekerken Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan; ise 15 ülke Tarım Bakanı ve heyetleriyle ‘dünyada tarımın geleceği’ konulu uluslararası tarım bakanları zirvesine ev sahipliği yaptıklarına belirterek, Ticaret Bakanlığı Koordinatörlüğünde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 70 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen alım heyeti programı ile 2 bine yakın yerli ve yabancı firmanın ikili görüşmelerde bulunacağı bilgisini paylaştı. 

DÖRT GÜN BOYUNCA BULUŞMA ADRESİ OLACAK 

Agroexpo 2018 yılında 60 ülkeden alım heyetlerinin katılımıyla 500 milyon doların üzerinde iş hacmi sağlarken bu yıl ise hedefin 70 ülkeden alım heyetlerinin katılımı ve yerli yabancı binlerce iş insanı arasında yapılacak ikili görüşmeler ile 600 milyon doların üzerinde bir iş hacmi olacağı vurgulandı.

110 bin metrekare kapalı alanda 70 ülkeden 900 katılımcı, 2500’i aşkın marka ve yaklaşık 350 bin ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşecek olan Agroexpo, 10 Şubat Pazar akşamına kadar sürecek. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları