TARIM SAVUNMA KADAR ÖNEMLİ

Toprakla Gelen 11 Ocak 2019

Ege’de Tarım Bayramı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla kutlandı. Bakan Dr. Pakdemirli, “Bir ülkede savunma ne kadar önemliyse, tarım da o kadar önemlidir. Gelecekte dünyayı doyurabilen ülke en gelişmiş ülke olacak” dedi.

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Tarım Eğitiminin 173. Yıl Dönümü” programı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımı ile gerçekleşti. Etkinliğe Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Milletvekilleri, Protokol Üyeleri,  Tarım ve Orman Bakanlığı Bürokratları, üniversite yönetimi, senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda konuşan  Bakan Dr. Pakdemirli, “Bir ülkede savunma ne kadar önemliyse, tarım da o kadar önemlidir. Ben her konuşmamda değiniyorum, tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer. Önümüzdeki yıllarda dünya nüfusu giderek katlanacak. Bugünkü tarımsal ihtiyaç yüzde 50 oranında artacak. Gelecekte dünyayı doyurabilen ülke en gelişmiş ülke olacak. Bu yüzden akılcı ve gerçekçi projelerle tarıma yön vermeye ve tarımsal üretimi kalkındırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AVURAPA’DA 1., DÜNYADA 7.

Türkiye’nin tarımsal hasılatta Avrupa’da 1’inci, dünyada 7’nci olduğunu belirten Bakan Dr. Pakdemirli,  2023 yılı için tarımsal ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu vurgulaDI. Pakdemirli, “Fındık, kiraz, kayısı ve incirde dünya lideriyiz. Zeytin’de dünyada ikinciyiz. Zeytin alanında da lider olmak için projelerimiz devam ediyor. Tohum arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Yerli tohum, endemik zenginliğimizi koruma ve katma değerin ülkemizde kalması adına çok önemli. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda yerli tohumda üretimimizi 150 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıkardık. Tüm bunlar ışığında 2023 için 1 milyar dolar hedefimizi tam 2 katına yükselterek, 2 milyar dolara çıkardık” diye konuştu.

DÜNYADAKİ İNSAN SAYISI KADAR FİDAN

Türkiye’nin orman varlığını artıran nadir ülkeler arasında olduğunu, şu ana kadar 4. 5 milyar fidan dikildiğini ve 2023’e kadar dünyadaki insan sayısı kadar fidan dikmeyi hedeflediklerini kaydeden Pakdemirli, “Erozyonla mücadelede ciddi yol kat ettik. Suyun başarının anahtarı olduğunu biliyoruz. Su tarımsal üretimde önemli katalizör etkiye sahip. Su ile ilgili önümüzdeki süreçler için planladığımız ciddi yatırımlar yer alıyor. Suya yol kadar önem veriyor, Türkiye’de bulunmayan yer altı barajları üzerinde ciddi çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

KENEVİR ÜRETİMİNİ ARTIRACAĞIZ

İlerleyen günlerde kenevir üretimini arttırmak için çalışmaların yapılacağını belirten Pakdemirli, bakanlık olarak şu anda 19 ilde kenevir üretimine izin verdiklerini, ticari faaliyetin arz ve talebine göre lokasyonları da büyüteceklerini duyurdu. Yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemi’ne geçileceğini, böylece Ankara’dan değil, yerinden yönetimi sağlanacağını kaydeden bakan Pakdemirli, hayvancılıkla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.  Açılış konuşmalarının ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında “Ege Üniversitesi Ulusal Kesintisiz Tarımsal Üretim Projeleri” çalıştayı da yapıldı. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları