TARIM GIDA A.Ş.’DEN SALİHLİ’DE BÜYÜK KİRALAMA

Toprakla Gelen 10 Haziran 2019

Tükiye’nin önde gelen zincir marketlerinin manav reyonlarının önde gelen tedarikçisi Tarım Gıda Anonim Şirketi, Salihli Jeotermal sahasında yetiştirdiği domatesin büyük bölümünü Rusya’ya ihraç eden Bostan Gıda A.Ş.’ye ait serayı ve Tahincioğlu Holding’e ait meyve bahçelerini kiraladı. Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, sektörünün lideri bir firmanın yaptığı kiralamanın ilçenin tarım ekonomisine olumlu katkı sağlaması temennisinde bulundu.

ZİNCİR MARKETLERİN SEBZE MEYVECİSİ

Tarım Gıda A.Ş., başta beyaz lahana, karnabahar, kereviz, kıvırcık lahana, Yedikule marul, atom marul, brokoli ve kırmızı lahana olmak üzere kontrollü üretimle gerçekleştirdiği sebze meyveyi Migros, Şok, Carrefour market zincirleri aracılığıyla İstanbullularla buluşturuyordu. Firma 2017’de  Aydın Çine’de üreticilerle anlaşarak ürün çeşitliliğini artırma yoluna giderek havuç ve pırasa alımı gerçekleştirmişti.

ORTAKLARI ARASINDA FİRARİ İŞADAMI

2005 yılında kurulan ve ortakları arasında firari işadamı Galip Öztürk’ün de yer aldığı Bostan Tarım A.Ş. 2005 yılında kuruldu. Manisa-Salihli ve Afyon-Sandıklı olmak üzere iki ayrı lokasyonda 250 dönüm serada topraksız tarım teknolojisiyle domates üretimi yapan tesisler, jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Ağırlıklı olarak salkım domates üreten işletme üretimini iç ve dış piyasada değerlendirirken, üretimin önemli miktarını Rusya’ya ihraç ediyor.

TEMELLERİ MARDİN’DE ATILDI  
Geçmişi 1927’ye dayanan ve 1993’te aile şirketi olarak kurulan Tahincioğlu Holding ise Mardin’de  tahin üretimiyle faaliyetlerine başladı. Ana iş kolu Kent Gıda’nın temellerini oluşturan firma, Kent Gıda’nın Cadburry Schweppes’e tamamen satılması ile grup, faaliyet göstermekte olduğu gayrimenkul geliştirme, inşaat, üretim, enerji ve hizmet sektörlerine odaklandı. Tahincioğlu Holding, artan dünya nüfusu ve değişen iklim şartlarından dolayı dünyada tarım sektörünün öneminin artacağına inanarak yatırımlarını geliştirdi. Bu amaçla, 2004 yılından bu yana Tahincioğlu Tarımcılık ile Ege Bölgesinde Salihli ve Eşme’de uluslararası standartlardan ve modern tarım ilkeleriyle faaliyetlerini sürdüren Tahincioğlu Tarımcılık, aralarında Salihli’nin de yer aldığı arazilerde sert çekirdekli meyveler (kayısı, kiraz, şeftali, nektarin,erik), armut, sofralık üzüm ve ceviz plantasyonu kurdu. Tahincioğlu Holding, aralarında Cadbury Schweppes, Warner Lambert, Cargill, Ralston Purina, Chupa-Chups, Lawson Mardon, Raffles Group’un (Swissotel) bulunduğu dünyanın önde gelen birçok şirketi ile ortaklık ve stratejik işbirliği yaptı. (TOPRAKLA GELEN)

Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları