TARIM BAKANLIĞI, ARI ÖLÜMLERİNE NEDEN OLAN İLAÇLARI YASAKLADI

Toprakla Gelen 24 Aralık 2018

Son yıllarda büyük arı ölümlerine neden olan ziraİ ilaçlar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Dünyanın en önemli bal üretim merkezlerinden birisi olan Türkiye’de bu yıl yaşanan arı ölümlerinin küresel iklim değişikliğinin yanı sıra, zirai ilaçlamalardan kaynaklandığı açıklanmış, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu ilaçların kullanımını yasaklaması istenmişti.  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birilik Başkanı Ziya Şahin, arı ölümleri ile ilgili alanında uzman Üniversite hocalarına saha çalışması yaptırdıklarını, ortaya konulan raporları Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunduklarını açıkladı. Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuya duyarsız kalmadığını belirterek 21 Aralık Cuma günü arıların ölümüne neden olan zirai ilaçların kullanımının yasaklandığını açıkladı.

KONU ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDUK

Türkiye Merkez arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şahin, “Zirai ilaçlamalar Türkiye’deki arıcılığın kanayan yarasıydı. 3 yıldır bu konu üzerinde çalışıyorduk. Arıların ölümüne neden olan zirai ilaçlar geçmiş yıllarda yasaklanmıştı. Özellikle Trakya’daki Ayçiçeği ve Çukurova bölgesinde de Mısır ve pamuk ilaçlamalarında kullanılan zirai ilaçlar büyük arı ölümlerine neden oldu. Biz konunun uzmanı Üniversite hocalarımızı saha çalışması yaptırdık ve bunu raporları Tarım ve Orman Bakanlığımıza ilettik. Gelinen noktada bu ilaçların yasaklanmasında başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere konuya duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KALİTEYİ OLUMLU ETKİLEYECEK

Şahin, arıların ölümüne neden olan zirai ilaçların yasaklanması ile balın kalitesinin de artacağına dikkat çekerek, “Bu ilaçlar Avrupa Birliği ülkelerinde mahkeme kararı ile yasaklandı. Şimdi Türkiye’de de yasaklandı. Bu karar ile Türk arıcısı kazanacak, Türkiye kazanacak. Bu ilaçların balın kalitesine de çok büyük etkisi vardı. Ballarda ilaçlamalar nedeniyle Pestisit (ilaç kalıntısı) vardı. Artık bu kalıntılar bertaraf edilecek ve balın kalitesi de artacak” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları