TARIM 4.0 İÇİN YOL HARİTASI TAMAM…

Toprakla Gelen 05 Ekim 2018

Haber ile ilgili sunum dosyasını incelemek için tıklayınız.

Sürdürülebilir ve rekabetçi bir tarım ortamı, verimliliği artırma, teknolojik verilere ulaşım ve kullanımını konusunda her geçen gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Bu yoğun bilgi ortamında üreticinin yeniliklerden haberdar olarak, üretim süreçlerine adaptasyonunu kolaylaştırmak için başlatılan çalışmalar bir çatı altında toplanıyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi ile işbirliğine giden ve kapsamlı bir protokol hazırlayan İzmir Ticaret Borsası, Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü işbirliği ile  “Tarım 4.0 Raporu” hazırladı.

Raporun sonuçları kamuoyu ile paylaşılırken İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, bu çalışmanının ülkemiz adına, İzmir’imiz ve tarım sektörü adına yeni şeyler söylemek amacıyla bilgisayar destekli kontrol sistemlerinin, yazılım ve donanım araçlarının, dijital sensörlerle donatılmış makinelerin, birbirleriyle iletişim halindeki nesnelerin ve Big Data’nın önümüzde açtığı, sonsuz ufka uzanan yolculuğun haritasını çizebilmek, rotamızı daha iyi okumak için hazırlandığını söyledi. Kestelli, “Yıllardır kullandığımız yöntemleri gözden geçirip yenilemeye mecbur olduğumuzu biliyoruz. Artık bize öğretilmiş doğrularla yetinmeyip teknolojinin sağladığı gelişmelerden faydalanarak kendi doğrularımızı bulmanın, çağın doğrularını yakalayıp bir adım öne geçmenin zamanı geldi çattı.” diye konuştu.

Tarım 4.0’ın sektöre “verimlilik, etkinlik, hız, sürdürülebilirlik, gıda güvenliği, rekabet gücü” katkısı sağlayacağını belirterek, “Amacımız sadece daha fazla kazanç sağlamak mı? Tabii ki değil… İşin insani boyutu, maddi boyutunun çok ama çok ötesinde. Dünyamızın şu anki güncel nüfusu 7,6 milyar ve bu nüfus içinde halen 830 milyon insan açlık çekiyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusu 2050’de 9,8 milyara, yüzyılın sonunda ise 11,2 milyara ulaşacak. Önümüzdeki 30 yılda, en düşük tahminle bugünkünden yüzde 70 daha fazla tarımsal üretim yapmak zorundayız. Peki, bir yanda iklim değişikliği tarımsal üretimin yaygın olduğu coğrafyaları bu kadar hızlı bir şekilde ve olumsuz anlamda etkilerken, su kaynakları her geçen gün tükenirken, toprak varlığımız erozyona uğrarken; verimli topraklar, nüfusu artan kentler tarafından yutulurken bunu nasıl başaracağız? İşte, bunun yolu Tarım 4.0’dan, yani akıllı tarımdan geçiyor” dedi.

ÇARPICI SONUÇLAR

Ege Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Fatih Saygılı, Prof. Dr. Ayten Ayşe Kaya, Dr. Öğr. Üyesi Elif Tunalı Çalışkan, Araş.Gör. Erdölek Kozal’ın hazırladığı”Tarım 4.0 Raporu”nda çarpıcı sonuçlar yer aldı. Tarım sektörünün 45 yıllık geçmişinin ele alındığı raporda, 2012’ye kadar ihracatçı özellik gösteren sektörün net ithalatçı olduğu verilerle ortaya konurken, teknolojik gelişmelerin tarım sektörüne entegrasyonunda alınacak çok yol olduğu ortaya kondu.

Haber ile ilgili sunum dosyasını incelemek için tıklayınız.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları