TALEP GELDİ TANZİM SATIŞ İZMİR’DE DE BAŞLAYACAK

Toprakla Gelen 15 Şubat 2019

Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Odası’nın düzenlediği ‘İzmir Odaları ve Borsaları Ortak Toplantısı’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İstanbul ve Ankara’da kurulan tanzim satış noktalarının İzmir’de açılması talebini kabul ettiklerini açıkladı. Albayrak, “Tanzim Satış noktalarının İzmir’de de açılmasına destek vereceğimizi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ifade ettik” dedi.

NİSAN AYI İLE BİRLİKTE RAHATLAMA HİSSEDİLECEK

İzmir’de iş dünyası ile buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin seçimden sonra kötüye gideceği söylemlerine ilişkin, “Nisan ayı ile birlikte rahatlama çok daha güçlü hissedilecek. Enflasyonun düşmesiyle birlikte faizlerin de çok daha sert düştüğünü görünce, çok daha güzel günler Türkiye’yi bekliyor” dedi. Türkiye için 2019′ in  2018’den çok önemli tedbirlerin yapısal dönüşümlerin rotaya koyulduğu bir yıl olacağını dile getiren Albayrak, “Seçimden sonra kötü olacakmış. Kötü olsa seçimden önce kötü yapar, Nihat bey kazanmasın diye. Ne yaparlarsa yapsınlar biz köprüyü geçtik. Türk ekonomisi daha güçlenecek” dedi.

SON 16 YILDA EN HIZLI BÜYÜYEN ÜLKE

Yaptığı konuşmada son 16 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ülke olduğunu ifade ederek, karşılaşılan zorlukları aşma noktasında kararlılıkla topyekun mücadeleye devam ettiklerini, güçlü sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümenin bu manada ilerleyebilmesi için daha fazla katma değer üreten ekonomik yapıya geçiş ve küresel değer zincirinde daha yüksek basamaklara çıkabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi.  Ekonomideki toparlanmanın hızlı şekilde sürdüğüne işaret eden Bakan Albayrak, “İş dünyası için bu faizlerin daha da düşürülmesi lazım. Özel bankalarda da gerek mevduat gerek kredi faizlerinde düşme sürecini takip ediyorsunuz. Türkiye ekonomisi her türlü iç dış şoka rağmen dayanıklılığı korumaya devam ediyor. Ekonomide güçlenme devam edeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çok net söylüyorum. Dilin kemiği yok. Bir futbol bir ekonomide herkes bir şey diyor. Şimdi kara kara düşünüyor. Dolar aldık dolar düştü 6’dan dolarlar aldık 5’lere düştü ne yapacağız diye soruyorlar. Siz aldığınız dolarları tutmaya devam edin. Fırsatçılar siz daha çok beklersiniz. Siz tutmaya devam edin bakın ne olacak. Fırsatçılık göstermez ekonomi. Siz daha çok beklersiniz” dedi.

EMİN ADIMLARLA DEVAM İLERLİYORUZ

Özel bankaların sıkı bir likidite sürecini başlattığını ifade eden Bakan Albayrak, “Birileri üzülecek ama biz hiç sağımıza solumuza bakmadan emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle finansal tablosunu güçlendirirken sanayici, esnaf ve vatandaşımızı ihmal etmiyoruz. Ekonominin dümeni direksiyonu hem gaz hem fren var. Ama kimse bizden hem gazı köklemeyi yahut freni köklememeyi beklemesin. Dengeli, hep dengeli, reel olarak artık gerçekçi ve üretime dayalı kaliteli üzerine koyarak, kırılganlığa izin vermeyen bir ekonomi stratejisi ile yol alacağız. Türkiye olarak biz dikkatli ve hazır olmamız lazım. Bu bir tehdit mi hayır ben bunu fırsat olarak görüyorum. Emin olun özellikle yeni sistemin de artık tesis olması Cumhurbaşkanlığı sisteminin önemli etkisi var. Piyasa kurallarını ihmal etmeden güven içerisinde ilerlemeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. ‘Şubat’ta olmazsa Nisan’da, Nisan olmazsa Eylül ama erken kalkan erken yol alır. Dolar aldım, satarsam ne olacak. Sen boş ver sen üretime bak. Türkiye hiç bu kadar cazip olmadı” diye konuştu.


20 YILDIR İLK KEZ TARİHİ SIÇRAMA

Son 20 yıldır ilk kez gıda da yaş sebze meyvede tarihi bir sıçramanın yaşandığını dile getiren Bakan Berat Albayrak, şunları söyledi: “Antalya’daki fırtınayı bahane ederek fiyatları yükselttiler. Hangi fırsatçılık yapan zihniyetle birileri vatandaşları mağdur etmek pahasına İstanbul’da ve Ankara’da tanzim satış noktalarını hayata geçirdik. Doğrudan üreticiden tüketiciye ürün gidecek. Faiz fiyatları olmasaydı. Enflasyon eksi 0.43 çıkardı. Yıllık enflasyon ise 18.85’e düşecekti. Marketler fiyatları birden düşürdü. Tanzim satışa gelince. İzmir’den de talep geldi, hemen çalışmalara başladık. İzmir’deki vatandaşlar da bundan yararlanacak. Birileri fırsatçılık yaptığında devletin demir yumruğu kalkar. İzmir’de de hazırlık tamamlanırsa bunu vatandaşları mağdur etmeden hayata geçiririz. Kısa vadeli bu adımların yanında hal yasası gündemde. Yeni hal yasasıyla gıda izleme sistemiyle planlama üretimi arttırma seracılık alt yapısını güçlendirecek tüm projeleri destekleyerek güçlü bir dönüşüm sağlayacağız. Özellikle bugün fiyatlar düşmeye başladı. Tarımdaki sorunlar hemen çözülmese de yapısal dönüşümle birlikte önemli bir kısmını geride bırakacağız. Çok güçlü bir tarımsal alt yapıyla projeler ile ülkeyi başka bir lige taşıyacağız. Çünkü Türkiye tarımda Avrupa’da birinci, yaş meyvede ihracatımız ithalatın 7 katı. 3. 4 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız var. Sebzede neredeyse 3 katı ithalatın ihracat var. Türkiye büyüyor, nüfusu büyüyor, üretiyor ve fazlasını ihraç ediyor. Türkiye 16 senede rüzgar enerjisinde önemli aşamalar kat etti. Güneş rüzgar jeotermalde inşallah yeni bir ekonomi hikayesi yazmak için çok güçlü adımlar atıyoruz. 2019 ilk çeyreğinde ekonomik göstergelerde başlayan tüm olumlu gelişmeler bunun sonucudur. Herkesle diyalog içinde olacağız. Tüm paydaşlarımızın aklını kullanarak inşallah Türkiye’yi daha iyi bir noktaya taşıyacağız.” (İHA)


2
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Berat Albayrak’ın ‘İzmir Oda ve Borsaları Ortak Toplantısı’nda yaptığı ‘Tanzim satışlar İzmir’de de başlayacak” açıklamasını KÖY KOOP İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer ve İzmir Pazarcılar Odası […]

trackback

[…] Odası’nın düzenlediği ‘İzmir Odaları ve Borsaları Ortak Toplantısı’nda yaptığı “Tanzim Satış noktalarının İzmir’de de açılmasına destek vereceğimizi İzmir Büyükşe…açıklamasına yanıt “#izmirfarkı“ etiketi ile […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları