SÜT ÜRETİCİLERİNE SOLUK ALDIRACAK ERTELEME:

Toprakla Gelen 04 Nisan 2019

Ak- Du Süt Ürünleri Gıda Tarım Hayvancılık ve Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin başvurusunu görüşen Dikili Asliye Hukuk (Ticaret) mahkemesi, firmaya 1 yıl süre verdi. Böylece, geçtiğimiz yıl döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından konkordato başvurusu kabul edilen ve ardından 2(iki) ay süre ile  uzatma alan  Ak- Du firması bu süre içerisinde borçlarını ödeyerek, düzlüğe çıkma mücadelesini sürdürecek.

İlgili karar Dikili Asliye Hukuk (Ticaret ) Mahkemesi’nin 22 Mart tarihli oturumunda karara bağlandı. 2018/513 Esas numaralı dosyalı görüşen mahkeme heyeti,  İİK’nun 289/3 maddesi uyarınca, “AK-DU SÜT ÜRÜNLERİ GIDA TARIM HAYVANCILIK VE TURİZM SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ hakkında 22/03/2019 tarihinden başlamak üzere 1 yıllık kesin mühlet kararı ve geçici komiser heyetinin görevinin devamına karar verdi.

Öte yandan son bir yıldır ödeme güçlüğü içinde olan firma sahipleri, finansal sıkışıklığı açmak mülklerine satışa çıkarırken  yine aile üyelerinin kullandığı makam otomobillerini de satarak nakite dönüştürdüğü, Kozak köyleri başta olmak üzere, borçlu olduğu üreticilere düzenli ödeme yapmaya başladığı öğrenildi.

AK- DU HAKKINDA

İzmir, Bergama ilçesinin Kozak Köyü’nden olan AK-DU’nun sahibi olan Durmaz ailesi, 3 kuşaktır peynir üretimi ve ticareti ile uğraşıyor.  1943 yılında firmanın birinci kuşak temsilcisi İbrahim Durmaz’ın Kozak Çamavlu Köyü’nde kurduğu mandırada; koyun, keçi ve inek sütünden Deri Tulum Peyniri ve Eski Kaşar üretimi ile işe başlayan firma, 1971’de Dikili’nin Kabakum Köyü’nde bugün üzerinde işletmenin bulunduğu 16 bin metrekarelik araziyi satın alarak modern bir üretim tesisi kurdu. 2012′ de yeni tesis yatırımı tamamlayan AK-DU, 7 bin metrekare kapalı alanda, günde 250 ton çiğ süt işleme kapasitesine ulaştı. AK-DU Süt Ürünleri son olarak günümüz teknolojisini yakından takip ederek oluşturulan modern üretim tesisinde 150 çalışanı ile Beyaz Peynir, Tulum Peyniri, Kaşar Peynir, Yöresel Peynir ve Tereyağından oluşan 20’yi aşkın ürün çeşidi ve 70’e yakın ambalajı ile hizmet vermeye devam ediyordu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları