SÜT ÜRETİCİLERİ VE BESİCİLER MALİYET ARTIŞLARINA YETİŞEMİYOR

Toprakla Gelen 20 Nisan 2019

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen büyükbaş hayvan, süt ve süt mamulleri üreticileri, sektörün sorunlarını tartıştı. Üreticiler, en önemli sorunlarının başında yem fiyatlarının yüksekliğinin geldiği konusunda görüş birliğine vardı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, sektörel incelemelerinin 21.’sini büyükbaş hayvancılık sektörüne yönelik olarak gerçekleştirdi. Büyükbaş hayvan çiftlikleri ve mandıralara yapılan ziyaretlerden sonra, sektör temsilcileri Salihli TSO’da düzenlenen ortak toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Rıza Duman, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

DÖVİZ VE FAİZ ARTIŞLARI TETİKLEDİ

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, 5 yıldır sektörleri ayrı ayrı inceleyerek, sorunları tespit etmeye çalıştıklarını belirttiği açış konuşmasında, her üç ayda bir farklı sektörü ele alarak incelediklerini, son olarak 21. sektör değerlendirme toplantısında bir araya geldiklerini kaydetti. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren başlayan döviz ve faizlerdeki hızlı artışlarından tüm sektörler gibi hayvancılık sektörünün de olumsuz etkilendiğini anlatan Yüksel, İthalatta çok dikkat çekici artışlar var. En yüksek ithalat kırmızı ette, daha sonra da canlı hayvanda olmuş. İthalatın, sorunların çözümünde bir çare olmadığına ve geçici çözümler ürettiğine inanıyoruz. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İthalata bu kadar bağımlı olmak doğru değil. İ Köylerde üretim yapan nüfus, şehirlere göç etti. Ayrıca, çıkartılan büyükşehir yasasıyla köylerdeki meralar belediyelere devredildi. Belediyeler de bu meraları satıyor. Dolayısıyla köylerde hayvan otlatma alanları da yavaş yavaş yok oluyor. Bu da hayvancılığı olumsuz etkiliyor” diye konuştu. 

GİRDİ MALİYETLERİ KATLANARAK ARTIYOR

Toplantıda süt ve büyükbaş besi hayvanı yetiştiricileri, en büyük sorunun yem fiyatlarının artışından kaynaklandığı belirtirken dövizdeki artış nedeniyle yem fiyatlarının 3 yılda 2’ye katlandığını vurguladılar. Üreticiler, görüşlerini “Süt maliyetinin yüzde 70-80’ini yem oluşturuyor. 1 litre süt ile 1 kg yem dahi alınamaz hale geldi. Bu maliyet artışlarına nasıl katlanacağımızı şaşırdık” sözleriyle dile getirdi. Bir diğer konu ise yerli üretimin desteklenmesi oldu. 2007’den bu yana sürekli canlı hayvan ithalatının yerli üretimi bitirme noktasına getirdiğine dikkat çeken besiciler, bakıcı ve özellikle çoban bulmak konusunda zorluklarla karşılaştıklarını, sektörde yabancı uyruklu çobanların sayısının giderek arttığını ifade ederek, çobanların sigortasının devlet tarafından karşılanması halinde sektördeki kan kaybının bir nebze de olsa önüne geçilebileceğini kaydettiler. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları