SÜT TESİSİ MUŞ’TAN, USTA İZMİR’DEN

Toprakla Gelen 13 Şubat 2019

Muş’ta 4 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) devlet desteği alarak süt ürünleri işletmesi kuran Yıldırım Sarıgül, ustasını İzmir’den transfer etti. Sarıgül, ” Ankara’da şube açtık. Antalya, İzmir, İstanbul ve Aydın gibi büyük şehirlere ürünlerimiz gidiyor. Üretimde kalite ve devamlılık için 26 yıllık İzmirli usta Hasan Kirazdağ’ı getirdik. Hedefimiz 10 tonluk işleme kapasitemizi artırmak ve ihracata başlamak” dedi.

TKDK’dan 3 milyon TL hibe desteği alarak Muş Organize Sanayi Bölgesinde modern süt işleme tesisi kuran yatırımcı Yıldırım Sarıgül, IPARD-I programı hibe desteklerinden yararlanmak için TKDK Muş İl Koordinatörlüğüne proje sunduklarını projesi kabul edilmesi ve destekle birlikte yatırımı gerçekleştirdiklerini belirtti.

TOPLAM YATIRIM 6 MİLYON LİRAYI BULDU

Sarıgül, “3 milyon lira devletimizden destek alarak, kendi imkânlarımızı da kullanarak toplam 6 milyon lira yapılan harcama ile 2016 yılında üretime başladık. Şu anda çalışan 10 personelle  üretim yapıyoruz. Günde 10 ton süt işleyerek kaşar, köy tipi beyaz peynir, yoğurt, tereyağı ve ayran gibi yöresel çeşitleri üretiyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki dönemlerde kapasiteyi büyütüp personel sayısını 50’ye çıkarıp günlük 60 ton üretim yapmak” dedi.

SÜT TOPLAMA MERKEZİNE İHTİYAÇ VAR

Sütü Elazığ Karakoçan ve Bitlis’in Adilcevaz ilçelerinden tehim ettiklerini ifade eden Sarıgül, “Muş’ta süt toplama merkezi olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Ürünleri ihraç etmek için Irak’la görüşmelerinin devam ettiğini anımsatan Sarıgül, “Yurt içinde ise Ankara’da şube açtık. Antalya, İzmir, İstanbul ve Aydın gibi büyük şehirlere ürünlerimiz gidiyor. Onun için fabrikaya İzmir’den özel usta getirdik” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları