SÜS BİTKİLERİ SEKTÖRÜNE 3 YILLIK YOL HARİTASI

Toprakla Gelen 04 Ocak 2019

Türkiye genelinde her 3 süs bitkisinden 1’inin yine her 2 fidandan bir tanesinin yetiştirildiği Ödemiş, gözünü ihracata dikti. Bu amaçla Ödemiş Ticaret Odası koordinatörlüğünde UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesi başlatıldı. Yürütülecek çalışma ile sektörün 3 yıllık yol haritası belirlenecek ve süs bitkiciliğinin ilçe, bölge ve ülke ekonomisine katkısı artırılacak.

SÜSBİR (Süs Bitkicileri Üreticileri Birliği) verilerine göre Ödemiş de özellikle çalı ve ağaç grubunda yetiştirilen süs bitkilerinin Türkiye toplamının yüzde 34′ ünü, fidancılık sektöründe ise yüzde 45’ini teşkil ettiğini kaydeden Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Eriş, Oda olarak hedeflerinin ilçenin süs bitkileri ve fidancılık sektöründe adını tüm dünyaya duyurmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bu amaçla başlattıkları UR – GE projesinin önemine değinen Eriş, “Ancak sektörün kendi içinde çözmesi gereken problemler var. Özellikle sübvansiyonlu kredilerde süs bitkilerine yer verilmemesi, yatırım kredilerine yer verilmemesi, KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 8′ e düşürülmesi konularında lobi faaliyetlerini sürdürüyoruz. Yine fidancılıkta hastalıklardan korunma önlemleriyle ilgili Bakanlık ile bilgi paylaşımı yapıyoruz” dedi.

FİRMA TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRI

Başkan Eriş ayrıca yeni yılın ilk günleri itibariyle UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) Projesinin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi çalışmalarını başlattıklarını yaklaşık iki aylık çalışmada projeye katılan firmaların verilerinin raporlanacağını ve birebir görüşmelerin ardından firmaların kendilerini geliştirme sürecine hızlıca geçeceklerini ifade etti. Eriş, “Proje ile sektörün 3 yıllık yol haritasını çıkarmış olacağız. İçerisinde bulunduğumuz uygun iklim şartları ve üretim kapasitesi göz önüne alındığında amacımıza ulaşmada her hangi bir engel bulunmamaktadır. UR-GE projesi aslında ülkemizin içinde bulunduğu, döviz kurlarının yükselmesiyle oluşan krizi, fırsata çevirmek için en önemli yoldur” diye konuştu. Eriş, firma temsilcilerine bölge için çok önemli UR- GE projesine katılım çağrısında bulundu. Eriş, UR- GE Projesi kurumsallık, uluslararası ticaret, gerekli sertifikaları tamamlama noktalarından belirli seviyeye gelmeleri için zorunlu bir itici güç oluşturacaktır” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları