SULAMA GÖLETLERİ YAZA HAZIR

Toprakla Gelen 04 Ocak 2019

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden İzmir Kemalpaşalı çiftçiye müjde geldi. İnşası tamamlanan Savanda ve Yukarı Kızılca Göletleri 2019 yazında ilk kez sulama yapacak. 4 bin 820 dekar araziye su verecek göletler sayesinde Kemalpaşalı üreticiler, yıllık ortalama 5 milyon lira daha fazla para kazanacak. 

Nazarköy yakınlarındaki Savanda Deresi üzerine kurulan Savanda Göleti, bin 630 dekar araziyi sulayacak. Savanada göletinin gövde yüksekliğinin temelden, 22. 5 metre olduğunu ve 1. 25 milyon m3 su tutabileceğini vurgulayan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “DSİ’nin İzmir’deki örnek projelerinden biri olan Savanda Göleti’nde biriken su tarlalara ön ödemeli elektronik sayaç yöntemi ile verilecek. Üretici kullandığı kadar suyun parasını ödeyecek. Proje’nin bölge ekonomisine katkısı ise yaklaşık 2 milyon lira hedeflenmektedir” açıklamasında bulundu.

YUKARIKIZILCA GÖLETİ KATKI VERECEK

3 bin 190 dekar araziye can suyu verecek olan Kemalpaşa Yukarıkızılca Göletinin ise Yukarıkızılca Mahallesi yakınlarındaki Karagöl Deresi üzerinde inşa edildiğinin altını çizen Genel Müdür Aydın, “Gövdesi kil çekirdekli zonlu toprak dolgu olarak yapılan göletin gövde yüksekliği temelden 22 metre olup 1 milyon 970 bin m3 su tutma hacmine sahiptir. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olan projenin sulama çalışmalarında ise 11 bin 637 metre boru döşendi. Sulama inşaatının da tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Proje ile bölge ekonomisine 2018 yılı rakamlarıyla her yıl 3 milyon 37 bin lira ek gelir sağlanmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

DSİ Genel Müdürü Aydın, son olarak bu projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, Egenin incisi İzmir’e bundan sonra da yatırımlarını sürdüreceklerini belirtti.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları