SOYER’DEN ZİRAAT BANKASI, ÜRETİCİ BANKASI UYARISI

Toprakla Gelen 11 Ocak 2019

İzmir Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, çiftçi, üretici ve köylünün sıkıntılarına çözüp bulmak için çalışmalarını sürdürdükleri günlerde, hükümetin tarım politikalarına verdiği desteğin yetersiz olduğunu söyledi.

Türkiye’de 2018 yılı enflasyonun yüzde 20. 3 olduğunu, 2018′ de 21 milyar 676 milyon 673 bin lira olan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ödeneğinin 2019 yılı bütçesinde 3 milyar 712 milyon 275 bin liraya çıkartıldığını belirtenİzmir Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, “Burada 2 milyarlık artış var gibi gözükse de, 2018 yılı enflasyonun yüzde 20. 3. Dolayısıyla bu yıl ki ödenek yüzde 10’dan daha az arttırılmıştır. Yani tarıma ayrılan bütçe geçtiğimiz yılın en az yüzde 10 altında kalmış. Hep söylüyoruz, ülkemizde daha çok üretim olmalı. Kendi ürünümüzü yetiştirmeli, çoğaltmalıyız, üretim teşvikini arttırmalıyız. Ama biz her geçen yıl köylümüzü, çiftçimizi yanlış tarım politikaları nedeniyle fakirleştiriyoruz. 2018 yılında tarıma ayrılan kaynak 29. 6 milyar, 2019 yılında bu rakam 26. 5 milyara düşürülmüş. Küçük üreticiyi yaşatmaya çözüm bulmak yerine, onları çaresizliğe itiyoruz” dedi.

ÜRETİM OLMADAN OLMAZ

Durum bu iken tarım ve çiftçiyi destekleme amacıyla kurulan Ziraat Bankası’nın Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte borç batağındaki spor kulüplerinin borçlarını ödemek için başlatılan çalışmaya tepki gösteren Soyer, “Ziraat Bankası üretenin, köylünün yanında olma amacıyla kurulmuş bir bankadır. Ama bugün, milyon dolarlık futbolcuları bir araya getirerek, milyarlarca lira borç yapmış spor kulüplerini kurtarmak için görevlendirilmiş bir banka görüyoruz. Bu üreticiye atılan göldür. Biz bu ülkenin parlak geleceğine inanıyoruz bu inancımızla üretmeye devam ediyoruz. Ancak, hata yapılıyor, haksızlık yapılıyor. Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin, üreticiyi rahatsız eden bu uygulamaya bir açıklama bir çözüm getirmesini bekliyoruz” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları