SOYER’DEN ETTE KRİZ UYARISI

Toprakla Gelen 28 Eylül 2018

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer, yem başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinin et ve süt hayvancılığı yapan üreticileri zorladığını belirterek, “Bu durumu, olası bir et krizinin ayak sesleri olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Bursa, Balıkesir, İzmir yöresinde üreticilerle buluşmalar gerçekleştiren KÖY KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer, üreticinin artan girdi maliyetleri karşısında oluşan s üt ve et fiyatından şikayetçi olduğunu dile getirdi. Tespitlerini paylaşan Soyer, “Yem fiyatlarının her geçen gün artıyor olması, mera alanlarının daralması ve özellikle yem bitkileri sezonunun bitimiyle üreticilerin hayvanlarını bakamadıklarını ve kışı geçirmek için kaba ve kesif yem ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarının farkındayız. Bu yem fiyatları ile oluşan mevcut koşullar, üreticilerin üretime devam etmeleri ve hayvanlarını beslemelerine engel oluyor” dedi.

Mevcut durumun sadece Ege ve Marmara bölgelerine özgü olmadığını, ülkedeki tüm hayvan yetiştiricilerinin de hayvanlarını besleyememe problemiyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Soyer, “Ege, Marmara ve Trakya bölgelerinde süt verimi yüksek hastalıktan ari damızlıkların, ülke hayvancılığının geleceği açısından çok önemli olduğunu biliyoruz. Ancak, borç yükü altında dayanacak gücü kalmayan üreticiler, çözümü damızlık dişi hayvanlarını kesmekte buluyor. Kesime giden her dişi hayvan, Türkiye hayvancılığının geleceğini tehlikeye atmaktadır. Üreticilerin dişi hayvanlarını kesmelerinin önüne geçilmesi şart. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerimizin bir an önce bu konuyla ilgili önlem almalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

BENZERİ 10 YIL ÖNCE YAŞANMIŞTI

2007- 2008 yıllarında da benzer bir krizin yaşandığını belirten acilen üreticiyi koruyan önlem alınmadığı takdirde benzeri sütte yaşanan krizin gelecekte et krizine dönüşebileceği uyarısında bulundu. Soyer şunları söyledi, “Ortaklarımızdan edindiğimiz bilgilere göre, şu anda ülkemizde yüksek yem fiyatları karşısında süt fiyatları çok düşük. Önemli olan ülkemizde de yem-süt paritesinin tüm dünyada olduğu gibi 1 kilo süte 1.5 kilo yem olarak karşılık bulması. Ancak bizim ülkemizde bu parite çok düşük. Sattığı sütün karşılığında yeterince yem alamayan ve hayvanlarını besleyemeyen üreticiler, dişi damızlık hayvanlarını kesmeye mecbur kalıyor. Ortaklarımızla ve bölge başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerde, yem fiyatları karşısında direnemeyen ve süt üretiminden kar edemeyen üretici sayısının her geçen gün arttığını bize bildiriyorlar. Şu anda üreticinin zarar etmektense, damızlık hayvanları elden çıkarmaktan başka çaresi yok. 2007-2008 yılındaki hayvan kesimlerine tanık olan bizler bu durumu, olası bir et krizinin ayak sesleri olarak değerlendiriyoruz. Eğer acilen üreticileri koruyan bir önlem alınmazsa, sütte yaşanan bu kriz, gelecekte et krizine dönüşecek, bunu öngörebiliyoruz. Biz bunu geçmişte yaşadık ve bir daha yaşamak istemiyoruz.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları