SOLUCAN GÜBRESİ ENGELLİLERE İSTİHDAM OLACAK

Toprakla Gelen 24 Ocak 2019

İzmir Buca Belediyesi bir ilke imza atarak, bünyesinde sadece zihinsel engelli vatandaşların istihdam edileceği Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisini hizmete açıyor.

Ekonomi, çevre ve istihdam açısından büyük anlam taşıyan, Korumalı İşyeri niteliğindeki tesiste Buca’da oturan zihinsel engelli vatandaşlar istihdam edilecek ve 5 yıl çalıştıktan sonra emekli olma hakkı kazanacak. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, tüm İzmirlileri 2 Şubat’ta düzenlenecek açılış törenine davet etti.

Tesis Türkiye’de bir belediye tarafından yapılan sadece engelli vatandaşların istihdam edileceği ilk proje olacak. Buca Belediyesi ve Ege Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (EGETEKO) işbirliği ile hayata geçirilen Korumalı İşyeri niteliğindeki Tesis, engelli istihdamının yanı sıra geri dönüşüm ve Buca’nın yeşil doğasının canlandırılmasında kullanılacak gübre üretimini sağlayacak.

BEŞ YILIN SONUNDA EMEKLİ OLACAKLAR

Özel eğitim verilen 15 zihinsel engelli vatandaşın istihdam edileceği gibi 5 yıllık çalışma sonucunda emeklilik hakkının kazandırılacağı tesiste doğaya saygılı kimyasal içermeyen kompost ve solucan gübre üretimi yapılacak. Engelli çalışanlar için özel dizayn edilen tesiste, Buca pazarlarından toplanan sebze ve meyve atıkları ile solucan gübresi üretimi, park ve bahçelerden toplanan budama ve çim atıkları ile de kompost gübre üretimi yapılacak.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, tesiste engelli vatandaşlara iş olanağı sağlayacak olmanın gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirtirken “Ürettiğimiz gübreyi kentimizin park ve bahçelerinde kullanacak, talep halinde diğer ilçe belediyelere de vereceğiz. Ama en önemlisi üretimimizi engelli arkadaşlarımızla yapacağız. Engelli arkadaşlarımız burada çalışıp 5 yılda emekli olma hakkı kazanacak. Türkiye’nin en kaliteli gübresini kent için üretecekler, kendileri için çalışacaklar. Tüm hemşerilerimi bu anlamlı tesisin açılışına bekliyorum” dedi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları