SOĞANA GEL SOĞANA

Toprakla Gelen 28 Haziran 2019

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki çiftçiler “Elcik soğanı”na coğrafi işaret tescili” almak için Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına başvuruda bulundu.

Muğla’nın Dalaman ilçesinde geleneksel ata tohumu ile yetiştirilen “Elcik soğanı”nın markalaşması için çalışma başlatıldı. Dalaman’ın Elcik, Taşbaşı, Bozbel, Gürleyik ve Kızılkaya mahallerinde daha önceleri madencilik ve orman işleriyle geçimini sağlayan vatandaşlar, son dönemde geleneksel ata tohumu ile soğan yetiştiriciliğine başladı. Tadı, rengi ve dayanıklılığı ile öne çıkan Elcik soğanının marka değerinin oluşturulması amacıyla üreticiler “coğrafi işaret tescili” almak için Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına (MTSO) başvuruda bulundu. Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Teknikeri Turan Bulut, Elcik soğanının yerel bir çeşit olması, tohumdan üretime üreticilerin kendi ürünlerini hasat ettiğini ve kendilerinin de bu çalışmaları takip ettiğini ifade etti.

Yerel ürünlerinin tanıtımının yapılmasıyla pazar değerinin artacağını ve üretim alanlarının da genişleyeceğini vurgulayan Bulut, “Markalaşma konusunda MTSO ile görüştük Elcik soğanının geleceğini anlattık onlarda kendi yönetimlerinde bunu değerlendirip markalaşma çalışmasını başlatabileceklerini söyledi” dedi. Dalaman’da arazilerin kuru tarım arazisi olduğunu anlatan Bulut, elcik kuru soğanının 5 mahallede yoğun olarak üretildiğini kaydetti.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları