SIRADA HAZIR YEMEK SEKTÖRÜ MÜ VAR?

Toprakla Gelen 28 Eylül 2018

Ayakkabı, hazır giyim,inşaat, lojistik, beyaz et derken konkordato ilanının yaşandığı sektörlere hazır yemek de eklendi. İzmir 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Kemalpaşa’da kurulu bulunan ve Mili Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarına  hizmet veren ANTOR İnşaat Taahhüt Makine Temizlik Hizmetleri ve Ürünleri Gıda Maddeleri Tabldot Tarım Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. hakkında konkordato kararı verdi.

İzmir Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı, Yemek Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Küçükkurt, Ülke genelinde yaklaşık 5 binin üzerinde yemek firmasının faaliyet gösterdiğini, tüm imalatçılarla birlikte 67 milyar lira ciro yapan bir sektörün temsilcileri olduklarını söyledi. İzlenen yanlış tarım politikaları ve döviz kurlarında yaşanan ani dalgalanmanın gıda fiyatlarına zam olarak yansıdığını ifade eden Küçükkurt, “Salçada zam oranı yüzde 100, kırmızı ette yüzde 15 ile 20, ayçiçek yağında yüzde 40, kuru bakliyat, süt grubu, kanatlı grubu, pirinç ve unu yüzde 30’u buldu.  Zamlardan tuz da nasibini aldı. Yüzde 25 zamlandı. Ana girdilerinde bu oranda artış yaşayan ancak, maliyetleri fiyatlarına yansıtamayan sektör firmaları büyük bir sıkıntı yaşıyor. Kamu ihalelerine giren ve ödemelerini alamayarak konkordato ilan etmek zorunda kalan ANTOR, bunlardan sadece bir tanesi” dedi.

HANE HALKI VE DEVLETTE TASARRUF

Bu sorunun çözümünün kolay olmayacağını savunan Küçükkurt, “Çözüm, öncelikle içte ve dışta barış. Güvenilir yargı ile önce iç te barışı, ardından komşularla barışı sağlamalıyız. Ardından  devlette ve hane halkında olmazsa olmazımız tasarruf. Devlette 10- 20 arabalı konvoylar, son bulmalı” dedi.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları