SEBZE MEYVE FİYATLARININ SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ

Toprakla Gelen 11 Şubat 2019

Sebze ve meyve fiyatlarındaki yükseliş sonrası hedef haline gelen pazarcı esnafı, “Bu işin son halkasıyız, ama sorumlusu gibi gösteriliyoruz” diyerek tepki göstermeye devam ediyor.

İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen TOPRAKLA GELEN’e yaptığı açıklamada pazardaki fiyatların yüksekliğine kendisinin de katıldığını söyledi. 40 yılı aşkın bir süredir toptancı ve perakendeci olarak bu işi yaptığını ve doğal afet ve sellerin böylesine etkili  olduğu bir döneme tanık olmadığını vurgulayan Erişen, “Türkiye’de alışverişin neredeyse durduğu bir dönem yaşıyoruz. Üreticinin temel girdileri arasında yer alan ve dövize bağlı gübre, mazot, işçilik fiyatları sürekli artış gösterdi. Ardından sel derken afet. 40 yılı aşkın bir süredir Antalya’dan toptan ve perakendecilik yapıyoruz. Böyle bir dönem ilk defa yaşıyorum.  Evet pazar pahalı. Vatandaş, son halka bizi gördüğü için fiyatlardan bizi sorumlu tutuyor” diye konuştu.

ANTALYA’DA 3.75, TANZİMDE 4.5

Tarla ürünlerini ucuza satmak için oluşturulan tanzim satış noktalarının bir sonuca ulaşması isteniyorsa tüm çeşitlerin yer alması gerektiğini kaydeden Erişen, “Aksi takdirde büyük marketlerin ellerinde kalan ürünü halk günü adı altında semt pazarı açıldığı gün vitrine çıkarmasından farklı bir şey olmaz.  Bugün Antalya’ da patlıcan 5- 6 lira, salatalık 3.75 lira. Tanzim satış noktasında salatalığın güncel fiyatı 4.5 lira. Şimdi kim haklı?” diye sordu.

ÜRÜN BOLLAŞINCA NORMALE DÖNECEK  

Dönemsel fiyat hareketlerinin Nisan’dan itibaren ürünlerin bollaşması ile sonlanacağını ifade eden Erişen, geçtiğimiz günlerde İstanbul Hali’nde bir müfettiş ile halci esnafı arasındaki tartışma neticesinde faturanın pazarcı esnafına kesilmek istendiğini belirterek şunları söyledi,  “İzmir’de kurulan pazarlarda yüzde 90’ı müstahsil ve kadın üreticilerdir. Biz bunu çok olumlu buluyor ve destekliyoruz. Şimdi durum bu iken, İstanbul Hali’nde müfettişin istediği belgeyi ibraz edemeyen ha esnafını cezalandıracağım diye bütün pazarcı, hal esnafını cezalandırmak niye? Ormanı yakıyorsun. Kuruları yak, yeşillere dokunma, çürükleri ayıkla, sağlamlara dokunma.”

ANTALYA HALİ GÜNCEL FİYATLAR (Kg/TL) 

DOMATES- 2.5- 3.00

ENJOY DOMATES – 4.2

SALATALIK- 3.75

SİVRİ BİBER – 7.7

KIL BİBER – 9.00

DOLMALIK BİBER- 7.00

KAPYA BİBER- 6.00

PATLICAN (SİVRİ) – 5.00

PATLICAN (TOPAN) – 6.00

KABAK- 3.5

ŞİLİ BİBER(YEŞİL) – 9.00

ŞİLİ BİBER (KIRMIZI)- 10.5

FASULYE- 7.5 (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları