SARMA BARAJI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Toprakla Gelen 15 Nisan 2019

Manisalı tarım üreticisinin sulama ihtiyacını karşılamak için 2017 yılında inşasına başlanan Yunus Emre Sarma Barajı’nın yüzde 50’si tamamlandı.  2020 yılında su tutulması planlanan baraj 9 bin 50 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak ve bölge üreticisine her yıl ortalama 7 .4 milyon lira ek gelir sağlayacak.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından 2017 yılının Mart ayında inşasına başlanan Manisa Yunus Emre Sarma Barajı’nın yüzde 52’si tamamlandı. Projeyi bir an önce tamamlayarak; bölge çiftçisinin hizmetine sunmayı hedefleyen DSİ 2. Bölge Müdürlüğü, çalışmalarına aralıksız devam ederken; Nisan 2019 itibari ile gövde ve dip savak kazıları ile kaya ocağı ulaşım yolunu tamamladı. Kondüvi betonarme imalatlarının tamamı biterken; inşaatta enjeksiyon imalatları devam ediyor. Önyüzü menbran kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilecek barajın gövde temelden yüksekliği 47,5 metre olacak. Yakında başlatılacak gövde dolgu işlemleri için ise toplam 723 bin 686 m3 dolgu yapılacak. 9 bin 50 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak Sarma Barajı’nda 2020 yılı içerisinde su tutulması hedefleniyor.

23 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK 

Bölgedeki verimliliğin yanısıra ürün çeşitliliğini de artırması beklenen proje tamamlandığında üreticinin cebine her yıl 7 milyon 400 bin lira fazla para girecek. Manisa Merkez’e bağlı Davutlar köyünün 1 km kuzeyinde Sarma Çayı üzerine inşa edilen gölet yaklaşık 23 milyon 79 bin 150 liraya ihale edilmişti. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları