SARIGÖL’DE ÇEVRE İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Toprakla Gelen 20 Aralık 2018

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde ’Çevre için hepimiz varız’ sloganı ile kurulan Sarıgöl Çevre-Kültür ve Dayanışma Derneği, toprakların korunması ve ilçenin kültürel değerlerinin yaşatılması için özel çalışmalar yapacak.

Sarıgöl Çevre-Kültür ve Dayanışma Derneği,  Başkan Ziraat Yüksek Mühendisi Derya Öztürk Aydın Başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Jeotermal enerji için açılan kuyuların verimli topraklar için tehdit oluşturduğunu ifade ederek, önceliği topraklara sahip çıkmaya vereceklerini belirten Aydın, “Haftalık olağan toplantılarımızda alınan kararlarımızı da mahalle mahalle dolaşarak halkımıza anlatarak bilgilendireceğiz. En kısa zamanda jeotermal enerjinin çevreye verdiği zararlar konusunda bilir kişilerin katılacağı geniş çaplı seminer verilmesini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

İLÇENİN KÜLTÜREL YAPISINA ÖZEL ÇALIŞMA

Sarıgöl Çevre-Kültür ve Dayanışma Derneği olarak ilçenin kültürel yapısının ele alınarak yaşatılmasını sağlayacaklarını ifade eden Dernek Başkanı Derya Öztürk Aydın, “İlçemizde yok olmaya yüz tutan meslekler var. Bunların başında semercilik, hasırcılık, kalaycılık, gibi meslekleri yapanların sayıları parmakla gösterilecek kadar azaldı. Biz dernek olarak, minyatür semercilik yapılmasını sağlayıp, evlerde süs eşyası olarak değerlendirilmesini sağlamak, Emcelli Mahallemizde yıllar önce yapılmakta olan hasır dokumacılığın yeniden canlandırılmasını sağlayacağız. Şeyhdavutlar ve Güneydamları mahallelerindeki kilimciliği minyatür dokumalarla canlandırarak yaşatacağız. Bunlardan ayrı olarak da eskilerde düğünlerde yapılan gençlerin gelin almaya gittiklerinde oynadıkları oyunları düzenleyeceğimiz çalışmalarla tekrar yaşatmak istiyoruz.” dedi.

 

Sarıgöl Çevre-Kültür ve Dayanışma Derneği Derya Öztürk Aydın Başkanlığında yönetim kurulu üyeliklerine çiftçi Arif Özdemir, Avukat Mefharet Ünlü, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Avukat Fergül Tatar, emekli Halit Mezarcı, Avukat Sevinç Adak, emekli Hasan Hüseyin Kaya’dan oluştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları