SARIGÖL’ DE KOYUN KEÇİ VEBASI ALARMI

Toprakla Gelen 24 Ekim 2018

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde çevre ilçe ve mahallelerde koyun-keçi vebası ve mavidil hastalıklarının görülmesi nedeniyle Sarıgöl Belediyesi Canlı Hayvan Pazarı, ikinci bir emre kadar hayvan giriş ve çıkışlarına kapatıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sarıgöl İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Akar, “Çevre ilçe ve mahallelerde görülen koyun-keçi vebası ve mavidil hastalıklarından dolayı önlem için hayvan pazarını kapattık. İlçemizde bu tür hastalıklar olmamasına rağmen böyle bir önlem aldık. İkinci bir karara kadar ilçemiz hayvan pazarı hayvan giriş ve çıkışlarına kapatılmıştır” dedi.

MERTER YILDIZ

Manisa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Merter Yıldız da dönem dönem bu tip hastalıkların görülebildiğini, veteriner hekimlerin hızla aşılama programına başladıklarını belirterek, “Sadece bir köyde tespit edilmiş durumda. Kordon kararı (hayvan nakillerinin belli bir süreyle yasaklanması) alındı. Aşılamalar başladı. Korkulacak, endişe verecek bir durum sözkonusu değil” dedi.

KOYUN KEÇİ VEBASI NEDİR?

Koyun ve keçilerde yüksek ateş, sindirim sistemi cidarında kanama ve yaralar, mide ve bağırsaklarda enfeksiyon neticesinde ishal ve öksürük ile seyreden viral bir hastalıktır. Mücadelede öncelik hayvan nakillerinin kontrolü ve aşılamadır.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları