O GEMİ NEREDE?

Toprakla Gelen 21 Eylül 2018

Geçtiğimiz günlerde Ankara Gölbaşı’nda bir besi çiftliğinde ortaya çıkan vaka ile Türkiye gündemine gelen, Sivas ve İstanbul’da yaşanan hayvan ölümlerinin ardından yaşanan şarbon paniğinde her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor.

Şarbonlu büyükbaş hayvanların tutulduğu iddia edilen, Panama bandıralı ‘Rahmeh’ adlı geminin Bandırma Limanı’nda boşaltıldığının ortaya çıkmasının ardından, Çeşme açıklarında arıza nedeniyle müdahale edilmiş, ardından rotasını Akdeniz’e çevirmişti. Kıbrıs açıklarında ortaya çıkan gemi, rotasını Türkiye karasularına doğru çevirdikten sonra izini kaybettirdi. Gemi trafiğinin an be an izlenebildiği marinetraffic.com sitesinde son olarak dün (20 Eylül) saat 12.05 itibariyle rota bilgisi görüntülenen  ‘Rahmeh’, AIS (Automatic Identification System – Otomatik Tanımlama Sistemi) sistemini kapattığı belirtiliyor.

AVUKAT AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Geminin bağlı olduğu acentenin vekili avukat Meltem Cırık Nurdoğdu, geminin Bandırma’da boşaltılmasının ardından hayvanların tüm sağlık kontrollerinin yapıldığını öne sürmüştü. Söz konusu gemi İstanbul Ahırkapı açıklarında 20 gün kadar bekledikten sonra 6 Eylül 2018’de Marmara’ya açılılmış, ardından da İzmir’in Çeşme ilçesi açıklarında arıza nedeniyle demirleşmişti. Geminin Akdeniz’e seyri sırasında sahip değişikliği olma ihtimali nedeni ile yedek parça ve 1 şirket temsilcisi katılımını sağlamak için Çeşme’deki Demir mevkisine ‘Transit geçiş/ uğraksız olmadan’ demirlediğini kaydeden Nurdoğdu, “Geminin hedef haline gelmesi ve tüm bunlardan dolayı Türkiye kara sularında vakit kaybetmesinden dolayı gemi en uygun liman olan Beyrut’a yönlendirilmiştir. Ancak maalesef ki bu asılsız haberler Beyrut’a da sirayet etmiş ve oradan da olumlu bir sonuç alınamamıştır. Şu an için gemi ikmallerini tamamlayıp sefere çıkmak için hâlâ Akdeniz’de beklemektedir” açıklamasında bulunmuştu. Konu son olarak TBMM’nde gündeme getirilmişti.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları