SAĞLIKLI YAŞAM, SAĞLIKLI YAŞAMAK…

burcuesmer 15 Şubat 2019

Burcu ESMER

FİZYOTERAPİST- KLİNİK PİLATES UZMANI – Lamira Sports Klinik Pilates Stüdyo Sağlıklı Yaşam Koçluğu

Sağlıklı yaşam, bedenin ve zihnin birlikte sağlıklı olduğu bir yaşam demektir. Sağlığın farkında olmak, bedende fark yaratmak, aktif olmak, yeterli ve kaliteli beslenmek, stressiz, huzurlu olmak, gevşemeye zaman ayırmak, mutlu bir insan olmak için gerekli ve yeterli iken, sağlıklı yaşam çemberinin içinde yer almak da bu anlamda bedenin en büyük kazancı diyebiliriz.

Tüm dünyanın sağlıklı ve hareketli bir yaşamı tercih ettiği, uzmanların bu yaşam şeklini önerdiği bir zamanda, yüksek enerjisiyle ışık saçan, yerel ve iyi beslenen, mutlu ve sağlıklı bir beden ve iyileşmiş ruhsal kişilik modeli neden sizde olmayasınız?

Herşey farkındalıkla başlıyor! Şimdi sanıyorum yukarıda bahsettiğim sağlıklı yaşam kriterlerinin kaçı size ait ya da kaçını yaşamınızda uygulayabiliyorsunuz?

Evet farkındalık dedik ve bedenimizi farkettik! Peki ya sonra? Doğruları kazanmak için, yanlışlardan uzaklaşmak gerek. Nasıl?

Hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Evet konfor ve estetikten vazgeçemediğimiz, yaşamımızdaki her detayı değiştirebiliriz aslında.

Öncelikle yaşamımızda, tarzımız çizgimiz, tavrımız net olsun ki, yaşamak, üzülmek, vazgeçmemek, kontrolsüz durumlar bizi olumsuz etkilemesin ve bize engel olmasın.

Bütün bunlar neden önemli? Hayatta değiştirmemiz gereken herşey adım atmakla, istemekle başlıyor.

Yaptığım iş hem çok ihtiyaç duyulan, hem çok sevdiğim hem de yaşam tarzı olarak benimsediğim bir yol.

Başka birisi için değişim yaratmak için karşıma çıkan ilk bariyer, bu değişim için çok emek vermek ve bu emeği vermeyi sürdürebilme isteği ve iradesi aslında.

Ancak bu noktada gerçekçi hedefler belirleyebiliyorum.

Sonrası birlikte, destek vererek bu yolda yürümek kalıyor…

Sağlıklı yaşam dedik ve güne sağlıklı başlamak için ilk adım nedir dersek, tabi ki ilk adım gece boyunca susuz kalan vücudu canlandırarak güne başlamak, bunun içinde bir büyük bardak su içmek ilk adımımız olmalı.

Zinde kalkmak bir başka önemli konu; iyi bir uyku uyumak burada önemli bir nokta oluşturuyor. Peki daha iyi bir uyku için neler yapabiliriz?

Geç saatte kafein alımını kısıtlamak, iyi bir oda ısı ayarı, yatacağımız odayı teknolojik cihazlardan uzak tutmak, aşırı dolu mideyle ve karmaşık düşünceli zihinle yatmamak daha iyi bir uyku için yeterli olacaktır.

Sağlıklı yaşam kriterlerine baktığımızda en önemli diyebileceğim madde ise hareketli, aktif bir bedene sahip olmak ve sağlıklı beslenmek olacaktır.

Daha az kalorili, sağlıklı beslenme ve daha aktif, daha çok egzersiz gerçeğine alışan bedenler, daha zinde, daha mutlu ve hayattan daha fazla keyif alır, yaşar.

Benimde bir fizyoterapist ve klinik pilates uzmanı olarak görevim, sağlıksız bedenlerde bu duvarı yıkmanın zor olmadığını öğretmektir.

Lütfen sağlıklı yaşam modelini seçin, hedefleyin, değişim için gayret gösterin. Kendinizi ve bedeninizi sevin.

Kronik, ağrılı bir bedenle, mutsuz yaşamak yerine, mutlu, sağlıklı, doğayı seven, stressiz, iyi bir yaşam herkesin hakkıdır.

Unutmayın! Sağlıklı beden, sağlıklı zihin yaratacaktır.

Sağlıklı yaşam için sporun önemi tartışılmaz bir gerçek!

TOPRAKLA GELEN  internet sitesinde bu ilk yazımda size sağlıklı yaşama merhaba demek istedim. Bundan sonraki yazılarımda da sağlıklı spor nasıl yapılır, herkes için doğru egzersiz ne ifade ediyor gibi konuları sizlerle paylaşacağım.

Sağlıklı yaşama merhaba demek için hazırlanan herkesi şimdiden kutluyorum.


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ali Koç Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ali Koç
Ziyaretçi
Ali Koç

Muhteşem bir adım. Kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları