SAĞLIKLI YAŞAM NOTALARI: YAŞAM YARIŞINDA KAZANMAK MI KAYBETMEK Mİ?

burcuesmer 12 Nisan 2019

Burcu ESMER

FİZYOTERAPİST- KLİNİK PİLATES UZMANI

Lamira Sports Klinik Pilates Stüdyo Sağlıklı Yaşam Koçluğu

Bugün kendiniz için ne yaptınız diye sorsam?

Peki sağlığınız ile ilgili?

Neler yapabiliriz diye sorarsanız, sağlıklı yaşam konusu çok geniş bir yelpaze. Genel hatlarıyla sağlıklı beslenmek, aktif olmak (yürüyüş yapmak, pilates yapmak, günde 10 bin adım atmak ..). Sigara ve alkolden uzak durmak, iyi uyumak, beyni aktif tutmak, kontrol edemeyeceğiniz olumsuz düşüncelerden kurtulmak, bol su içmek, güneşten yeterince faydalanmak gibi birçok madde yaşamın içerisinde sağlık ve mutluluk adı altında yer alabilir.

Sizin bu notaları ne kadar dikkate aldığınız, yaşamınızda bu notalara ne kadar yer verdiğiniz ise en önemli nokta aslında.

Her yeni gün, harekete geçmek ve değişiklik yapmak için en uygun zamandır. Yeter ki isteyin! Karar verin! Adım atın!

Bu güzel baharın ilk günleri uzun vadede alışkanlık haline getireceğiniz, sağlıklı yaşam şekli ve bunun içinde yer alan en önemli detaylardan yeni egzersiz hedefleriniz için çalışmaya başlamak ve bir diğeri olan beslenme programınızda yaptığınız değişiklikleri uygulamaya başlamanın tam zamanı..

Hareketli olmanın önemini iyi kavradığımızı düşünerek, hareketliliği artırmak için ne yapmalıyız? diye maddelersek;

İşi yürüyerek gitmek, dizlerde bir sorun yoksa merdivenleri kullanmak, arabayı uzağa park etmek, televizyon seyretmek yerine yürüyüşe çıkmak, bir egzersiz paketini kendinize ve sevdiklerinize hediye etmek gibi küçük adımlar yaşamınızda büyük ve olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

‘Zaman su gibi akıp geçiyor’ sözü herkes için farkındalık uyandırır diye düşünüyorum. Sadece her birimiz için farklı akıyor, yaşadığımız olaylardan aldığımız keyif ya da keyifsizlikler, bunların miktarı hepimizde farklı algılar yaratıyor.

Hayatta hızlı olacak, farkındayız ve bizlerde zamanı hızlı kullanacağız yetişmek için..Hızlı kullanıyoruz da…

Peki ömür boyu çalışıp, koşturup, herşeye yetişme çabası içerisinde yaşama nasıl vakit bulacağız? Bunun için kendine zaman ayırmak, dinlenecek anlar yaratmak, yaşamı farkederek yaşamak o kadar önemli ki; bunlara zaman ayırmazsak sağlıklı olamayız, sağlıklı düşünemeyiz, sağlıklı bir ruh dünyamız olamaz. Bedenimizde neler oluyor farkedemeyiz. Sonunda mutsuz, pişman, sağlığı ve gençliği, enerjisi bitmiş ahlar ve vahlarla yaşayan bir insan haline dönüşürüz.

Şayet kendimize bakar, zevklerimizi önemser, hobilerimize ve sevdiklerimize zaman ayırır, dinlenerek, kendimizi dinleyerek, sağlığımıza özen göstererek yaşarsak, işte o zaman kazanırız!

Kaybedildikten sonra elde edilemeyen iki şey vardır hayatta: Gençlik ve sağlık. Bunları kazanabilmenin tek yolu, sağlıklı, mutlu bir hayat sürmek için gayret etmektir. Kendinizi önemseyin. Kendiniz için doğru seçimler yapın, doğru adımlar atın.

Ve şu yaşam yarışında biraz olsun yavaşlamaya, spor yapmaya, genç ve sağlıklı kalmaya dikkat edin…

Anahtar; fiziksel ve ruhsal anlamda kendimize bakmak.


2
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
EbruEbru Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ebru
Ziyaretçi
Ebru

👍🏻👏🏻👏🏻👏🏻Umarım uygulayabilirim ne güzel yazmışsın burcucum🍀🌸🌼🌞

Ebru
Ziyaretçi
Ebru

Tabağımıza yeteri kadar yiyecek, zihnimize bize fayda sağlayacak fikirler, evimize ihtiyaçlarımızı karşılayan eşyalar alalım. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı, sadeleşmekte saklıdır. 🙏 https://www.tarz2.com/saglikli-Insanlarin-yuz-sirri 💚

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları