PETROL KARŞILIĞI YATIRIM FIRSATI

Toprakla Gelen 09 Eylül 2018

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün radarına aldığı son pazar daha önce ihracat yapmadığı Güney Sudan oldu. Güney Sudan Canlı Hayvan ve Balıkçılık Bakanı Hon. James Janka Duku ve beraberindeki heyet,  Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ile biraraya geldi.

Güney Sudan’ın 2011 yılında bağımsızlığına kavuşan genç bir ülke olduğunu belirten Sinan Kızıltan, Güney Sudan’a Türkiye’den gıda ürünleri ihracatı olmadığını, Güney Sudan’a ihracatın başlaması için önemli ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Balıkçılığın Güney Sudan ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Kızıltan, “Balıkçılıkta potansiyellerin çok az bir kısmını kullanabiliyorlar. Tatlı su balıklarının yetiştiriciliğinde ve işleme tesisi kurulumunda işbirliği zemini arıyoruz. Güney Sudan’da kurulacak tesislerle Güney Sudan’dan diğer Afrika ülkelerine ve dünyanın farklı coğrafyalarına ihracat yapabiliriz” dedi.

AFRİKA ÜLKELERİNE AÇILIM

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit ise; Güney Sudan’ın yeni kurulmuş ve yatırımcılar için fırsatlar sunan bir ülke olduğunu belirterek “Güney Sudan’a petrol karşılığı yatırım yapılabilir” görüşünü paylaştı. Girit, “Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü know-how transferi yapabilir. Balıkçılık ve Kanatlı sektöründeki tecrübelerimizi paylaşıp ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu petrolü Güney Sudan’dan ithal edebiliriz. Tropik meyveler ithal edilebilir, Türkiye’den de gerek yumurtalık, gerekse etlik civciv ve yavru balık ihraç edilebilir” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİNE DAVET

Güney Sudan Canlı Hayvan ve Balıkçılık Bakanı Hon. James Janka Duku ise balıkta yıllık bazda 150- 300 bin ton arasında sürdürülebilir hasat potansiyeli olduğunu ancak bunun 3’te 1’lik kısmının değerlendirilebildiğini söyledi. Duku, “Türk ihracatçılarla kurulacak ortaklıklarla potansiyelimizi ortaya çıkarmak istiyoruz” diye konuştu. Özellikle et işleme tesisleri, modern kesimhaneler, kümesler, enerji-elektrik temini, soğuk hava depoları konularında yatırım beklediklerini ifade eden Duku, “Bu kapsamda kümes hayvanları, arıcılık, su ürünleri araştırma merkezi, veterinerlik hizmetleri, süt üretimi konularında işbirliğine gidebiliriz. Yirmi beş yıllık kalkınma planları kapsamında hayvancılık için 28 proje, balıkçılık sektörü içinse 20 proje yürüteceğiz. Sudanlı girişimcilerle özel ortaklık mümkün, büyük baş hayvanları işleyen projeler hükümet tarafından teşvik ediliyor” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları