PATLICANLAR TOPRAĞA GÖMÜLÜYOR ÇİFTÇİ ÇARESİZ

Toprakla Gelen 08 Ağustos 2019

PROF. DR. TAYFUN ÖZKAYA

Tarım Ekonomisi Derneği Başkanı

İzmir’in Menemen ilçesinde patlıcanlar çok güzel gelişmiş, üzerlerinde daha hasat edilecek patlıcanlar pırıl pırıl parlıyor. Ancak çiftçi traktöre atlamış, hepsini sürerek toprağa karıştırıyor. Elli kuruşa satamadıklarını söylüyor. Bu fiyat hasat masrafını karşılamıyor. Çok yakın tüketici merkezlerinde satış fiyatı beş, on misline hızla çıkıyor. Benzer durum başka illerde karpuz, hıyar vb. ürünlerde de görülüyor. Tarım politikamız başarısız.

Destekleme politikası tam bir aldatmaca. Düşünün patlıcanda ve hıyarda mazot desteği vb. bazı önemsiz destekler dışında hiçbir destek yok. Destek olan ürünlerde (örneğin buğday, ayçiçeği) bu destekler çiftçi eline geçen fiyatı hiç etkilemiyor. Bazı politikacılar hatta çiftçiler destekleri yükseltmeyi öneriyorlar. Ancak bu tarz bir destekleme ile hiçbir yere varılamayacağı açık. Asıl önemli konu çiftçinin ürünlerini alanlar karşısında güçsüzlüğü. Ürünleri alan gıda sanayicileri, zincir marketler, vb. kesimler çiftçinin eline geçen fiyatı belirliyorlar. Yapılan destekler (eğer bir destek varsa) bu fiyatı hiç etkilemiyor. Sebzelerde ve meyvelerin çoğunda hiçbir desteğin olmadığını tekrar hatırlatalım. Patlıcan, karpuz, hıyar bunlar içinde. Çiftçi eline geçen fiyatı etkileyecek bir politika uygulanmalı. Bu tabii IMF, Dünya Bankası vb. kuruluş ve gelişmiş ülkelerin hiç istemediği bir şeydir. Örneğin devletin veya desteklediği kooperatiflerin bizzat piyasaya girip alım yapması ve bunları pazarlaması istenmez. Çiftçi tüketiciye doğrudan satış yapabilmelidir. Tüketim kooperatifleri, gıda grupları, topluluk destekli tarım grupları devlet ve belediyeler tarafından desteklenmelidir. Patlıcanları sürüp toprağa karıştıran çiftçilere, uygulanan tarım politikasının söyleyebileceği hiç bir şey yok. Yeni bir tarım politikasına ihtiyaç var.

IMF VE DÜNYA BANKASI İÇİN ÖNEMLİ OLAN

Var olan destekleme politikası tarım il ve ilçe müdürlüklerinde ziraat mühendisleri ve teknisyenlerini büroya gömüyor. Dosyalar tutuluyor. Sonunda çiftçilere bir cep harçlığı şeklinde bir destek yapılıyor. Küçük çiftçiler hiç başvurmuyor bile. Alacakları para dosya parası, ziraat odası aidatını bile karşılamıyor. Teknik elemanlar gerçek tarım çalışmaları yapamıyorlar. IMF ve Dünya Bankasının bu bürokratik destek politikasından şikâyetleri yok. Onlar için önemli olan Türkiye’nin tarım ürünlerinin düşük fiyatlarla pazarlanması.

ZİRAAT ODALARININ YAKLAŞIMI

Diğer yandan akla gelen nerede ise bütün tarım ürünleri ithal edilebiliyor. Bu bazen zeytinyağda olduğu gibi ihracat amacıyla yapılacak ithalat ayağı ile yapılıyor. Böylelikle zeytin üreticilerinin burnu sürtülmüş de oluyor. Bunun için gümrük vergilerinin düşürülmesi gerekiyor. Tarım politikası ile uğraşanların artık bu saçma destekleme politikasının ülke çıkarlarına hizmet etmediğini görmesi gerekiyor. Ziraat Odaları bu olgulara ne diyor çok merak ediyoruz. Çıkıp tatmin edici bir şekilde çiftçilere açıklasınlar, bekliyoruz.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları