PATATESTE FİYAT DEĞİL, ÜRETİM KRİZİ VAR

Toprakla Gelen 11 Mart 2019

Nihat DELİBAŞI

Patateste fiyat krizi çözülemiyor. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında başlayan ve yeni ürünün piyasaya girdiği kasım ayına kadar fiyatın kilogramda 7- 10 lirayı bulduğu patateste gevşeyen fiyatlar, yeniden yükseldi.

Patatesin kg’si tarlada 3. 5- 3. 6, pazarda ise 5 lirayı buldu. Fiyatlardaki hareketlilik karşısında sıfır gümrük vergisi ile 200 bin tonluk ithalat kararı alındı. 11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, 20 Nisan 2019’a kadar 200 bin ton patates sıfır gümrükle ithal edilecek.

Alınan bu kararın patates fiyatını nasıl etkileceği ise tüketici cephesinde olduğu kadar üretici cephesinde yansımaları oldu. Çevre ülkeler  ve özellikle İran’dan gerçekleşecek patates ithalatının sonuç vermekten uzak olduğu yorumları yapılırken, Türkiye’nin önemli patates üretim merkezleri arasında yer alan Ödemiş’te görüştüğümüz üreticiler, “Maliyetler arttı, ekim alanı daraldı.  Fiyatlar yükseldi. Bu kez üretici ineğini, arabasını sattı tekrar patates ekimine yöneldi. Şu an tekrar aşırı ekim var” bilgisini paylaştı.

PATATES TALEBİNDE ARTIŞ, ARZDA SIKINTI VAR

Temel besin kaynakları arasında yer alan patateste vatandaşın yanı sıra hazır yemek firmaları, parmak patates, dondurulmuş patates gibi hızlı tüketim kanallarına hizmet veren gıda sanayide patates talebini karşılamakta zorluk çekiyor. Yaşanan bu gelişmeler yeni sezon ürünün pazara gireceği temmuz, ağustos ayına kadar fiyatlar düşmez yorumlarına neden olurken bir diğer endişe ise hava şartları. Aşırı yağışlar sonucu şubat ayında özellikle Adana’da ekim yapılamadığını kaydeden patates üreticileri, Ödemiş’te ekimin devam ettiği bilgisini paylaştı. Üreticiler, “Patates ekimi şubat ayında başlar ve biterdi. Ancak neredeyse martın ortasına geldik ve ekime devam ediyoruz. Ekimden verim alınabilmesi için havaların birden ısınmaması gerekiyor. Havalar aniden ısınırsa verim düşer” görüşünü dile getirdi. Üreticiler dikkat çektiği diğer konu ise resme gazetede yayınlanan ithalat izni oldu. Üreticiler, ithalatın yapılacağı İran ve civar komşu ülkelerde de üretimde sıkıntıya dikkat çekerek “İthalat izni de patatesteki sorunu çözmeyebilir” dedi.

NE OLMUŞTU? 

Geçtiğimiz yıl ramazan ayı öncesi patates ve soğan fiyatları artamaya başlamış ve yaz aylarında patatesin kilogramı önce 5 ardından 7 liraya kadar yükselmişti. O dönem yükselişi yorumlayan Ödemiş Esnaf Odası Başkanı Turgut Usluca , “Patates fiyatı geçtiğimiz 3 yıl boyunca 30-40 kuruş bandında satıldı. Birçok üretici artık patates üretmeyi bıraktı. Bu sebeple de patatesin fiyatı 5 liraya kadar çıktı. Ayrıca patates tarlalarında hastalıkta oluştu. Fiyatları bu durumda etkiledi” yorumunda bulunmuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları