PATATESTE İTHALAT İZNİ ÜRETİCİ FİYATLARINA BASKI OLUŞTURUR

Toprakla Gelen 12 Mart 2019

Tarlada 3. 5- 3. 6, pazarda ise 5 lirayı bulan patates fiyatlarındaki yükseliş karşısında sıfır gümrükle 200 bin ton patates ithalat iznini yorumlayan Yüksek Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, “İthalat izninin erkenci patateste üretici fiyatlarını baskılamak amacı taşıdığını düşünüyorum. Bu durum, üreticinin üretimden kopuşunu hızlandırma riski taşıyor” dedi.

11 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle  20 Nisan 2019’a kadar 200 bin ton patates sıfır gümrükle ithal edilmesi kararı tartışılmaya devam ediyor. İthalatın ağırlıkı İran’dan gerçekleşeceği belirtilirken, komşu ülkelerde de patates üretiminde sıkıntılar olduğu ve bu miktarda bir ithalatın gerçekleşmeyeceği iddiasını sorduğumuz Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, “Bugün patateste, geçtiğimiz yıl ette, soğanda ve birçok tarımsal üründe yaşadığımız sıkıntının kaynağı izlenen yanlış tarım politikalarıdır” dedi.

Son 5 yılda 200 dekarlık patates ekim alanının 135 bin dekara gerilediğini, üretimin ise 5.5 milyon tondan 4.5 milyon tona gerilediği bilginisini paylaşan Çiftçi, “İthalatla fiyatların düşmediği, geçmişte örnekleriyle ortada. Dolayısıyla ithalatla fiyat düşüşü beklemek doğru değil. Amaç, üreticinin erkenci patatesinde hasat yaklaşırken fiyatları baskılama, üretici fiyatlarına baskı yaratma. Bu çok daha sıkıntılı bir durum. Üreticinin üretimden kopuş riski var. yapılması gereken doğru tarım politikaları, doğru üretim politikalarını vakit geçirmeden uygulamak” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları