PATATES SİĞİLİ HASTALAĞI YETİŞTİRİCİ TÜM ÜLKELERDE OLUYOR

Toprakla Gelen 22 Şubat 2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Türkiye genelinde 25 ilde karantinaya tabi zararlı organizma tespiti nedeniyle 141 bin 650 dekar alanda patates üretim alanında patates ekiminin yasaklandığını belirtmesinin ardından 25 il arasında yer alan Trabzon’un Akçaabat ilçesinin bazı mahalleleri karantina altına alınarak patates ekimi yapılmıyor. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde 18 mahalleden alınan numunelerde “Patates Siğili Hastalığı” tespit edilirken bu kapsamda karantina altına alınan yerlerde patates ekimi yapılmadığı belirtildi.

Türkiye genelinde Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade edilirken Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Avni Aydın, bitki hastalığı sonucunda, ürünün yenmesinde insan sağlığı açısından bir zararı olmadığını söyledi.

HASTALIĞIN SÖNMESİNE BAĞLI 

Türkiye genelinde 25 ilde olduğu gibi Trabzon’da patates ekimi yapılması yönünde bir uygulamanın olduğunu belirten Aydın, “Sayın bakanın yaptığı açıklamalar sonucunda bizde bir çalışma yaptık. Türkiye’de 25 ilimizde patates ekimi yasaklaması var. Trabzon’da ise bu yasak Akçaabat ilçesinde uygulanıyor. İlçemizin 18 mahallesinde yaklaşık 40 dekar alanda yani bunun tamamı değil de üretim parselleri bazında karantina tedbirleri uygulanmakta. Bu, hastalığın sönmesine bağlı olarak sürüyor. Yapılan çalışmalarda bazı ülkelerde 15-20-30 yıla varan dönemlerde hastalık etmenlerinin toprakta kaldığı görüldü. Karantinaya sebep olan “Patates Siğil Hastalığı” halk arasında patates kanseri diye söyleniyor, bakteriyel solgunluk, halkalı çürüklük gibi hastalıklar patates üretimi yapan tüm ülkelerde de mevcut. Bunların mücadelesi bizim ülkemizde olduğu gibi karantina tedbirleriyle yapılmaktadır. Üreticimiz üç yıl sonra buraya patates ekimi yapabilir. Karantina tedbiri uygulanan ekimi yasaklanan yerlerde Tarım Bakanlığının destekleme ödemesi vardır” dedi.


TÜKETİLMESİNDE SAKINCA YOK

Bitki hastalıkları sonucunda oluşan ürünün yenmesinde bir sakınca olmadığını kaydeden Aydın, “Bitki hastalık sonucunda oluşan ürünün yenmesinde insan sağlığı açısından bir zararı yoktur. Örneğin “halkalı çürüklük” ya da “Patates Siğili hastalığı” bulaşmış bir ürünü insan yediği zaman ondan hiçbir hastalık kendisine geçmez. Dolayısıyla üreticilerimizin, halkımız rahatlıkla bu ürünleri yemesinde bir sakınca yoktur” diye konuştu.  Türkiye’nin patates üretiminde dünyada 13 sırada olduğunu ifade eden Aydın, “Dünyada üretim miktarı olarak bakıldığında 13 sıradayız. Ortalama verimimiz yaklaşık 3 ton civarındadır. Ülkemizde üretilen patates her yıl ihtiyacımızı karşılamayabilir o nedenle ithal edebiliriz. Bunun da nedeni o yılki iklim koşullarına bağlı üretim miktarı değişebilir. İlimizde yaklaşık 60 bin ton kadar patates üretimi var. Bu rakam ilimiz için hiç de anımsanmayacak bir rakam” diye konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları