PERAKENDE SEKTÖRÜ, YÜKÜ PAYLAŞMA ÇAĞRISI YAPTI

Toprakla Gelen 20 Aralık 2018

Asgari 3 bin çeşit ve üzerinde mal satışı yapan marketler, yaz aylarında dövizde yaşanan dalgalanmanın ardından tedarikçilerin yüzde 30’u bulan zamlarıyla birlikte, temel girdileri arasında yer alan, personel, elektrik, makine ve ekipman giderleriyle başa çıkmakta zorlanıyor. Ülke genelinde irili ufaklı bir çok market kapısına kilit vururken, son olarak İzmir Menderes merkezli 13 şubesi bulunan Ekomar marketleri konkordato ilan etti.

Bankaların kredi kullandırmaktan imtina ettiği, kredi faiz oranlarını yüzde 35’in altına düşürmediği ortamda sektörü şimdide asgari ücret endişesi sardı. Ege Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Vahdet Sarıkaya, “Asgari ücretin miktarından değil,  üzerindeki vergi yükünden şikayetçiyiz. Sektörüm adına, hükümetimize, devletimize asgari ücretteki vergi yükünü paylaşma çağrısı yapıyorum” dedi.

SİSTEM NAKİTE DÖNDÜ, PİYASA KİLİTLENDİ 

Bankaların geçmişte kullandırdığı taksitli kredilerde faiz oranlarının yüzde 12- 13’ler seviyesinde olduğunu ve kredisini ödemekte birkaç gün geciken firmaların kredi limitlerinin dondurulduğunu, firmaların rotatif olarak adladırılan ve günlük değişken faizin uygulandığı kredilere yönlendirilme baskısı ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Sarıkaya, personelle ilgili durumun da endişe verici noktaya geldiğini söyledi. Sektörde istihdam edilen çalışanlarının büyük bölümün asgari ücretli olduğunu kaydeden Sarıkaya, “Milyon dolarlık  teminatı olan firmalar kredi kullanmakta güçlük çekiyor. Piyasa tamamen nakite döndü. Bu da piyasalardaki sıkıntıyı artıran bir unsur. Bu sıkıntıya ilave  halen bin 605 lira olarak uygulanan asgari ücretin üzerindeki vergi yükü 780 lirayı buluyor. Yolu, yemeği derken maliyet 3 bin liranın üzerine çıkıyor. Asgari ücret 2 bin hatta 2 bin 200 TL olsun. Ama işletmenin üstündeki vergi yükünü paylaşalım. Bu tip sektörü rahatlatıcı adımlar atılması gerekiyor” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları