PAMUKTA TÜRK- ÖZBEK İŞBİRLİĞİ

Toprakla Gelen 21 Eylül 2018

Geliştirdiği 50’ye yakın pamuk çeşidi ile Türk çiftçisine hizmet sunan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü, pamukta yeni türler geliştirmek için harekete geçti.

 

Pamuk türlerini geliştirme ve genetik çalışmalarda işbirliği yapmak üzere bir dizi inceleme için Nazilli’ye gelen Özbekistan İnovasyon Gelişim Bakanı İbrahim Abdurahmanov ve beraberindeki 20 kişilik heyet, Pamuk Araştırma Enstitü Müdürlüğünde incelemelerde bulundu. Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem, İlçe Müdürü Sunay Güler, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Mustafa Koray Şimşek ve enstitü müdürlüğü personeli ev sahipliği yaptı.

Enstitü Müdürü Şimşek, konuk ekibin damlama sulama, pamuk türlerini geliştirme ve işlenebilir pamuk çeşitlerini artırma gibi birçok alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti. Şimşek konuşmasında, “Özbekistan dünyadaki önemli pamuk üreticisi ülkelerden bir tanesi. Ekim alanları yıldan yıla değişmekle beraber Türkiye’nin 3 ile 4 katı alanda üretim yapıyor. İleri derecede pamuk araştırmalarına devam ediyorlar. Çok sayıda proje yürütüyorlar. Tıpkı bizim gibi genetik stokları son derece yüksek. İki ülke arasında imzalanacak protokolle sağlanacak işbirliğinin ardından birçok özel projeye imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

30 BİNİN ÜZERİNDE GENETİK STOK

Özbekistan İnovasyon Gelişim Bakanı İbrahim Abdurahmanov da pamukta 30 binin üzerinde genetik stoğa sahip olduklarını belirterek, “Dünyadaki pamuk ekim alanlarını dikkate aldığımızda Özbekistan ekim alanı olarak dünyada 5., verimlilikte ise 9. sıradadır. Somut çalışmalar yapmak ve karşılıklı ikili ilişkileri artırmak istiyoruz. Özellikle de pamuk üzerine iyi çalışmalar yapmak araştırmalarımızı, birikimlerimizi paylaşmak, ilişkilerimizi geliştirmek ve pamuk üzerindeki sorunları çözerek daha kaliteli daha verimli sonuçlara ulaşmak istiyoruz” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları