PAMUKTA PRİM TALEBİ: 1 LİRA

Toprakla Gelen 17 Aralık 2018

Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, tekstil sektörünün pamuk kullanımında da daralma görüldüğünü söyledi. Balçık ayrıca, 80 kuruş olan pamuk primlerinin 1 liraya çıkması gerektiğini ifade etti.

UPK Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık 2018 pamuk sezonunu değerlendirdi. UPK Genel Sekreteri Prof. Dr. Ünal Evcim’in de yer aldığı değerlendirme toplantısı İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleşti. Pamukta bu yıl hava şartlarına bağlı olarak üretim kaybı yaşandığını dile getiren UPK Başkanı Bertan Balçık, tekstildeki kapasite kullanım oranında ciddi bir daralmanın yaşandığını vurguladı. Bu daralmanın ocak ayından itibaren artacağını belirten Balçık, iplik üreten sanayinin yaklaşık 1 milyon 650 bin ton pamuk kullandığını açıkladı. Bu rakamın 1 milyon 200 bin tona gerilediğini ifade eden Balçık, “Bu ciddi bir daralma. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle işletmeler tek vardiya çalışmaya başladı. Bu daralmanın ekonomideki gidişten kaynaklandığını düşünüyoruz. Dolar kurunun 7 lira olduğu dönemde fiyatlama yapmak ve mal satmak daha kolaydı. Ama şimdi dolar 5 liraya geriledi ve karlılıkta beklenen seviyeler yakalanamıyor. Ancak Türk sanayicisi sabırla üretime devam ediyor” dedi.

KONTROLLÜ İTHALAT TALEBİ

İplikçilerin 700-800 bin ton ithalat yaparken 300-350 bin ton pamuk ithalatı yapmaya başladığını anlatan Balçık, ithalat rakamının artmasının üreticinin aleyhine olacağını belirterek, “İthal edilen fazla mal piyasaya baskı oluşturur. Fiyat olarak dünyadan yüzde 10 ile 20 arasında gerideyiz. Fazla ithal pamuk fiyatların gerilemesine yol açar. Biz ithalatın kontrollü yapılmasını istiyoruz. İthalat ne üreticinin ne de iplikçinin zararına olmayacak şekilde yapılmalı. Bir sezonu kapattık. Yeni sezonun planları yapılıyor. Nisanda ekim yapılacak. Üreticinin pamuk ekiminden kaçmaması için ithalat kontrol edilmeli” diye konuştu.

ENFLASYON DİKKATE ALINMALI

Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık, 80 kuruş olan primin enflasyon dikkate alınarak arttırılmasını istedi. Primlerin hem tekstil sektörü hem de üreticiler için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Balçık, bütçe görüşmeleri yapılırken 1 lira prim talebinde bulunduklarını ifade etti. Üreticinin ortağı olduğu kooperatiflerin lisanslı depoculuk desteklerinden yararlanamadığını söyleyen Balçık, “Çıkan tebliğde ilgili kanun maddesi yanlış yazılmış, acilen değişmesi lazım. Kooperatiflerin piyasayı regüle etme görevini yerine getirmeleri için ve üreticinin sahip olduğu pamuğu daha iyi fiyattan değerlendirmesi için bu gerekli” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları