PAMUKTA FİYAT BELİRSİZLİĞİ

Toprakla Gelen 29 Eylül 2018

Dolur kurunun haftanın son iki günü 6 TL seviyesine gerilemesi, tarım ürünlerinde yeni bekleyişe neden oldu. 11.5 lira fiyat açıklayan Tariş, fiyatı 10. 5 liraya çekerken, piyasada bu fiyatlardan dahi işlem olmaması, değişik yorumları da beraberinde getirdi. Bankalar, tekstil sektörüne yönelik kredi limitlerini yenilemede faiz ve ödeme şartlarında yeni seçenekler belirlerken, bu şartları ağır bulan işletmeler çözümü ihtiyacı kadar mal alarak kapasite düşürmekte buldu. Bu gelişmeleri yorumlayan pamuk ajan ve simsarları ise piyasalarda doların bir miktar daha geri gelmesinin beklendiğini, dolayısıyla piyasada işlem yapılmadığı bilgisini paylaştı.

Piyasada yaşanan bu gelişmeler üretici cephesinde de yansıma buldu. Pamuğun durumu ve sorunları Söke’de yapılan toplantıda ele alındı.  Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş, gerek üretici, gerekse ülke açısından zor bir süreçten geçildiğini, döviz yükselirken ürünün değerinin düşmekte olduğunu belirterek, “Bugün Ege Tipi pamuğun karşılığı dünya borsalarında 12.5 TL. Ancak ne hikmetse bizdeki pamuğun bugünkü fiyatı 10 Lira. Yüzde 25’lik bir fiyat farkı var” dedi.

1 MİLYON TONLUK REKOLTE GELİYOR

Son yıllarda pamuk üretimi ve kalitesinin arttığını, bu olumlu gelişmenin üretime de yansıdığını ve 1 milyon tonluk rekolte beklendiğini kaydeden Kocabaş, “Şu anda tekstil sanayinde mevsimsel olarak ölü sezon. Pamuğa çok ihtiyaç olmadığı için borsaya gitmiyorlar. Biz çiftçilerinde Ekim, Kasım ve Aralık ayı borçlarımız var. Çiftçinin yüzde 80’inin borcu bu üç aylık zaman. Dövizdeki dalgalanmadan ve nakliye zamanından dolayı dışarıdan bu yıl pamuk gelmesi zor. Üreticinin borçlu olduğunu bilen sektör pamuk üreticisinin dökülmesini bekliyor. Bankalarla görüşmelerimiz var. Bankaların elindeki pamuğunu gösteren üreticilere bu sıkıntılı dönemde esnek olmalarını, borçları ertelemelerini istiyoruz” dedi. Kocabaş, benzeri bir çalışmanın Bunu 2007 ve 2011 yıllarında gerçekleştiğini hatırlatarak, “Bankalar bu duruma olumlu bakıyor. Acil ihtiyaçlar için cüzi miktarda pamuk satalım. Bu zorlu süreçte finans kuruluşları ile üreticiler el ele olmalı diye düşünüyorum” diye konuştu.

İHTİYACINIZ KADAR SATIŞ YAPIN

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Sağel ise;  iplik fabrikalarının kapasitelerini yüzde 50 seviyesine düşürdüğünü, sektörün büyük oyuncusunun alım yapmayacağını açıklamasıyla çekirdek fiyatlarının da düştüğünü belirterek, “İhtiyacınız kadar pamuk satarak pamuk fiyatlarının düşmesine engel olabilirsiniz. Bizler borsalar olarak iplik fabrikalarının fiyatları düşürmesi halinde piyasaya az miktarda pamuk süreceğiz mesajını verdik. İzmir Borsasında tahtaya fiyatların yazılmaması konusunda ise Bakanlık düzeyinde girişimler başlatıldı. Önümüzdeki hafta İzmir Ticaret Borsası’nda Söke üretici temsilcileri olan bizlerin de katılımıyla bir toplantı düzenleyeceğiz. Hepimiz aynı gemideyiz ve işimizi doğru yapmak zorundayız” diye konuştu.

FİYATLAR GERİYE DÖNDÜ

Söke Tariş 131 No.lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer ise 13 Eylül’de baz ya da taban fiyat gözetmeden ekonomik konjonktüre göre hareket edeceklerini ilan ederek 11. 5 liralık fiyat açıkladıklarını kaydetti. 11.5 Liralık fiyatın karşılığını alamayınca fiyatı 10-10.5 Liraya çektiklerini ifade eden Özer, “Biz üreticiyi desteklemek amacıyla hala 10.5 liraya hala tutunuyoruz. Geçmiş yıllara göre iyi alım yapıyoruz. Ancak bize pamuğunu teslim eden ortak yada ortak dışı alımlarda geçtiğimiz yıllarda yüzde 45 oranında hesaplaşma yapılırken, bu yıl bu seviye yüzde 65’lerde. Yani bizim kapımızdan giren pamuğun yüzde 65’i bizimle hesaplaşmış durumda. Buna ne Tariş’in nede diğer tüccarların gücü yeter. Üreticilerimizden isteğimiz panik yapmamamız. Sabırlı olalım, gidişat mutlaka düzelecek. Panik yaratmayalım” şeklinde konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları