PAMUK ÜRETİCİSİNDEN DİLEKÇELİ TEPKİ

Toprakla Gelen 25 Mayıs 2019

Türkiye’de pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasına karşı çiftçilerin tepkileri giderek artıyor. İki hafta önce kararın gözden geçirilmesi için basın açıklaması yapan Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu üyeleri ve pamuk üreticileri Tarım İl Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçe ile tepkilerini gösterdi.

Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, düzenlenen toplantıda Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na iletilmek üzere hazırladıkları dilekçeyi okudu.  Kendisi pamuk üreticisi olmasına rağmen Türkiye’nin Çin’den sonra en fazla pamuk ithal eden ülke haline geldiğini belirten Kendirlioğlu, “Ülkemiz, kurulu tekstil sanayinin ihtiyacı olan yıllık yaklaşık 1. 5 milyon ton pamuğun 850- 900 bin tonunu yerli üretimle karşılanmaktadır. Geri kalan 600- 700 bin tonunu ise pamuk üretimi yapan ülkelerden ithal ederek, milyonlarca dolar cari açık verilmektedir” dedi.

YERLİ PAMUK ÜRETİMİ DESTEKLENMELİ

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün ihtiyacını karşılamak açısından pamuk üretiminin artırılması gerektiğini vurgulayan Kendirlioğlu,  “Bu potansiyel ülkemizde mevcuttur. İlimizde, dekar başına pamuk verimi 1994 yılından 2010 yılına kadar sektörde yer alanların katılımıyla oluşturulan komisyonlar marifetiyle belirlenirdi. 2010 yılından 2018 yılı üretimine kadar ise ‘Uydu Algılama Sistemi’ ile belirlenmiş, her üretici uydu görüntülerinden alınan verilere razı gelmişti. Çünkü bu sistemde kısıtlayıcı bir durum söz konusu değil idi. Tohum sektöründe yaşanan gelişmeler, çeşit seçimine göre, bir dekar alanda bulundurulan bitki sayısı, teknolojik yeniliklerin uygulanması ile birim alandan alınan verim 250- 300 kg/da’dan 550- 650 kg/da’lara çıkmıştır. Prim, üretimi teşvik amacıyla yapılır. Amaç, dahili üretimle, ihtiyacımız olan pamuğun büyük bir kısmını karşılamak ise, dekarda 500 kg. ile sınırlama getirilmesi genel amacımızla çelişmektedir. Maç oynanırken kural değiştirilmemelidir. Aksi takdirde, üretimi çok meşakkatli olan pamuk tarımını bırakan çiftçi, kolay kolay bir daha dönüş yapmayacaktır” dedi.

ÜRETİCİYE VERİLECEK PRİM MİKTARI

Özellikle Aydın’da pamuk ekiminden vazgeçen Kuyucak, Buharkent, Çine, Sultanhisar, Köşk ve Karpuzlu ilçelerindeki çiftçilerin bir daha pamuk üretimine geri dönmediğini kaydeden Başkan Mehmet Kendirlioğlu, “Kalite ve birim alandan alınan miktar açısından mukayeseli bir üstünlüğe sahip olduğumuz pamukta talebi karşılamakta zorluk çekerken, üretim için herhangi bir gelişme sağlanamamıştır. İlimizde, pamuk prim dosyası veren 6 bin 873 üretici bulunmaktadır. Hak edilen destekleme prim miktarı ise 230 Milyon TL’dir. Dekardan 500 kg’ın üzerinde kütlü pamuk alan üretici sayısı 2 bin 963, üretim ise 21 bin tondur. Prim desteği ise 17 Milyon TL’dir ve bu da dağıtılacak prim miktarının yüzde 7. 3’üne tekabül etmektedir. Kesinti oranının yüzde 4 ve miktarının 10 milyon TL. olduğu düşünüldüğünde, üreticimize verilecek paranın ne kadar düşük olduğu görülecektir” diyerek 6 milyon kişinin geçim kaynağı olan pamuğa hak ettiği desteğin arttırılmasını ve üreticinin basit nedenlerle üretimden kaçırılmamasını istedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları