PAMUK ÇİFTÇİSİNİ CEZALANDIRMAYIN

Toprakla Gelen 10 Mayıs 2019

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilograma kadar sınırlandırılması uygulamasının çiftçiyi cezalandırmak anlamına geldiğini belirterek, Aydın çiftçisinin tansiyonunu yükseltmeyin” uyarısında bulundu.


Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı Söke, Koçarlı, Germencik, İncirliova ve Efeler Ziraat odası başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda 2018 pamuk primlerinin Ramazan Bayramı öncesinde çiftçilerin hesaplarına yatırılması gerektiğinin altı çizildi. Toplantıda ayrıca hükümet tarafından pamuk üreticilerine verilecek olan primlerin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılmasının büyük sıkıntı oluşturacağının üzerinde duruldu. Toplantıda konuşan Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu pamuk primlerinin 1 dekar alanda 500 kilogram ile sınırlandırılması, bunun daha üzerinde üretim yapan üreticilerin cezalandırılması anlamına geldiğini belirtti.

BU KARAR İNFİAL OLUŞTURDU

Başkan Kendirlioğlu, bu sınırlamanın çiftçiler arasında bir infial oluşturduğunu ifade ederek,“Biz şunu söylüyoruz, 300 kilogram alan 300 kiloluk prim alsın, 400 kilogram prim alan 400 kiloluk prim alsın, 500 kilogramlık prim alan 500 kiloluk prim alsın. Ama 550-600 kilogram alanlarda aynı şekilde bu primden faydalansın. Çünkü biz 2018 yılının sezonuna başlarken, primin kiloda 80 kuruş olduğunu ve müstahsil makbuzlarının ilçe ve il tarım müdürlüklerine teslim edildiğinde bunun müstahsil makbuzları karşılığı kadar prim alacağını biz hesap ettik. Yani burada bugün itibarı ile 500 kilogram üst sınırının getirileceğini arkadaşlarımızdan hiç biri bilmiyordu. Bu sınırlama çiftçilerimiz arasında bir infial oluşturdu”diye konuştu.

ALTERNATİF ÜRÜNLERE YÖNELME

Kendirlioğlu, pamukta prim olmadığı takdirde çiftçinin alternatif ürünlere yönelebileceğini belirterek, “Pamuk bu Aydın çiftçisinin tansiyonudur. Yani tansiyon nasıl yukarıya çıktığında insanı rahatsız eder, aşağı düştüğünde de rahatsız eder. Pamuk ekiminin aşağıya düşmesi Aydın çiftçisinin tansiyonunu bozar. Neden, çünkü alternatif ürünlere yönlenilir. Alternatif ürünler bol ekildiğinde de para etmez bir sürü sıkıntılar yaşanır. Yani Pamuk priminin verilmeye başlandığı yıldan itibaren böyle bir uygulama hiç yapılmadı. Bu uygulamanın daha önce yani pamuk ekim sezonu başlamadan önce neyin ne şekilde yapılması gerektiğinin ortaya çıkarılması gerekir. 2019 yılının ekimine başladık, ama primin kaç para olacağını bilmiyoruz” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları