ÖR- KOOP, KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖRNEK OLDU

Toprakla Gelen 11 Aralık 2018

Aydın’ın Nazilli ilçesinde 1979 yılında kurulan ve o günden bu yana yaptıkları ile bölgenin hem en büyük hem de örnek kooperatifleri arasında en başta gelen ÖR-KOOP, Kuyucaklı kadın girişimcilere de örnek oldu.

Kuyucak’ta çiftçiye destek sağlamak için yöresel ürünleri işleyip satışa sunmak amacıyla kurulan Kuyucak Kadın Kooperatifi (KUYKO) üyeleri, Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal’a destekleri nedeniyle teşekkür ziyaretinde bulundu. İncir, zeytin, zeytinyağı, tarhana gibi yöresel ürünleri paketleyip satarak ilçe ekonomisine katkı sunmak amacıyla 1 yıl önce faaliyete geçen Kuyucak Kadın Kooperatifi Üyeleri, kendilerine destekte bulunan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ünal Önal’ı makamında ziyaret etti.  Emine Ertürk Şahin, “Kuyucak Kadın Kooperatifi olarak geçen yıl ÖR-KOOP Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Önal’ın destekleri ile kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Her zaman bizlere örnek olan ÖR-KOOP’u bir kez daha kendimize örnek aldık. Kuyucak’taki ilk ve tek kadın çiftçi kooperatifi olarak ürünlerimizi paketleyip satmak üzerine yeni bir oluşum gerçekleştirdik. Bir anlamda hayallerimizi Ünal Bey sayesinde gerçekleştirdik. Hem çalışanlar hem de Ünal Başkanımız bizlere bir ağabeylik yol göstererek destek oldular. Bizler de kendilerine en azından bir plaket vererek teşekkür etmek istedik” dedi.

HEM ÇİFTÇİ KAZANACAK HEM KOOPERATİF

Şahin, ev yapımı olarak üretilen tarhanadan zeytine, salçadan nar ekşisine, zeytinyağından incire kadar her ürünü paketleyip satışını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Böylelikle de Kuyucak’a bir marka da kazandırmış oluyoruz. Çiftçimizin en büyük sorunu 1 TL’ye tüccara sattığı ürünün markette 10 TL olarak satışa sunulması. Biz de çiftçimizin ürününü tüccarı aradan çıkartarak kooperatif markası adı altında satalım istedik. Bu şekilde hem çiftçi kazanacak hem de biz. Ürüne de katma değer sağlayacağız. Biz domatesi domates olarak değil salça yaparak katma değer kazandırarak satacak ve Kuyucak markası oluşturacağız” dedi.

TEKELLEŞME DEĞİL KOOPERATİFLEŞME

Ziyaretleri için KUYKO üyelerine teşekkür eden Önal, “Aydın’da bu tarz 57 adet kooperatifimiz var. Bunların 6 tanesi direkt olarak ÖR-KOOP’la çalışmaktadır. Yedinci kooperatifimiz olan kadın kooperatifimiz de artık bizimle çalışıyor. Girişimciliklerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Zaten sloganımız, “Tekelleşme değil, kooperatifleşme’ olduğundan dolayı bölge halkımızın kalkınmasının da bu şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorum. ÖR-KOOP bu tür kooperatiflerin her zaman yanında olacak” dedi. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları