ÖNLEM ALINMAZSA İZMİR VE MANİSA İÇME SUYU BULAMAYACAK

Toprakla Gelen 14 Şubat 2019

Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma, Çevre ve Kalkınma Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu,  Gediz Nehri’ndeki kirliliğin tehlikeli boyutlara vardığını belirterek, “Acil önlem alınmadığı takdirde yakın bir zamanda İzmir ve Manisa içme suyu bulamayacak. Nehirdeki kirliliğinin yanı sıra yeraltı sularında da bor ve arsenik miktarları da hızla yükseliyor” dedi.

TOPRAKLA GELEN’e açıklamalarda bulunan Kilimcigöldelioğlu, Gediz Havzası’nda kirlilikle mücadele konusunda 10 binin üzerinde gönüllü sayısına ulaşan Vakfın 15 binin üzerinde sosyal medya üyesiyle çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı. Nehirdeki kirliliğin yanı sıra birbiri ardına açılan jeotermal sondaj kuyularının yarattığı tehlikeye dikkat çeken Kilimcigöldelioğlu, “Gediz Nehri’ne evsel ve sanayi atığı karışmamalı. Gediz, temiz berrak akmalı. 25 yıldır bu konuya dikkat çekerek, farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 25 yılda Gediz’i kurtaramadık. Ancak, kesin ve net bilinmeli ki bir 25 yılımız daha yok” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

Gediz Nehri’ndeki kirliliğin 4. seviye olarak tespit edildiğini, tarımsal sulamada kullanılan nehir suyunun toprağı çoraklaştırarak verim kayıplarına neden olduğunun bilimsel raporlarla tespit edildiğini hatırlatan Kilimcigöldelioğlu, Gediz Nehri’ndeki kirliliği önlemediği için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı dava etmekten başka seçenekleri kalmadığını söyledi.

Kilimcigöldelioğlu, “Bakanlık, 20 yıldır Gediz’i kirletenlere ceza uygulamıyor. Birçok sanayi tesisi ve organize kurulmasına izin verilirken, arıtma tesisi kurulması erteleniyor. Sayın Cumhurbaşkanımızdan randevu talep ettim. Konuyu kendisine arz etmek istiyorum. Çerve ve Şehircilik Bakanlığı, 20 yıldır arıtma tesisini kurmayan organize sanayi bölgelerine, belediyelere bir yaptırımda bulunmadı. Vali, belediye başkanı, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin ve Gema Vakfı olarak bizimde yönetiminde yeraldığımız Gediz Havzası Yönetim Kurulu etkin bir çalışma yürütemiyor. Şu an, suyun kirliliği 4. seviyede ve yerüstü sularınının yanı sıra yeraltı suları hızla kirleniyor. Gediz kurtarılmazsa İzmir, Manisa içme suyu bulayacak. Yarın çok geç olmadan bu işi el birliği çözmeliyiz” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Cumhur yeşil Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Cumhur yeşil
Ziyaretçi
Cumhur yeşil

Yaptığınız mücaleyi takdir ediyor ve önemsiyorum.Bu konularda mücadele veren kardeş kuruluslarla yardimlaşmanızı ve konuyu daha geniş kitlelere duyurmanızi öneririm.Başarilar diliyorum sevgili arkadaşım.

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları