OLTA DEĞİL, ELLE YAKALIYORLAR

Toprakla Gelen 25 Eylül 2018

Aydın Ovası’na hayat veren Çine Çayı, bereket saçıyor. Çaya balık tutmaya gelen amatör balıkçılar 20 kilonun üzerinde ve neredeyse kendi boylarına yakın balık tutuyor. Balıkçılar sarısazan adını verdikleri dev balıkları olta ile değil bizzat elleri ile yakalıyor.

Çine Çayının tarihten bu yana bölgeye hayat verip bereket saçtığını belirten Aydın’ın amatör balıkçılarından Fatih Koca, “Buraya balığa giden bol bereketli bir av ile geri döner. Biz arkadaşlarımızla çıktığımızda elimiz boş dönmeyiz. Bir çok kişi ‘Çine Çayı’nda balık kalmadı’ diyor ama biz 20 kilonun üzerinde balıklar yakalıyoruz” diye konuştu.


Balıkları olta kullanmadan ve kendi yöntemleri ile bizzat yattıkları yerde elleri ile yakaladıklarını belirten Fatih Koca, “Biraz nasip işi galiba. Yıllardır hobi olarak balıkçılık yaptığımız için bu konuda iyi bir tecrübeye sahip olduk. Şimdi balıkların yerini tahmin edebiliyoruz. Elimizle yakalayıp eve getiriyoruz. Bir balık 20 kilonun üzerinde olduğu için eş dost ile paylaşıp o şekilde tüketiyoruz” dedi.

Zaman denizde avlandığını ancak Çine Çayı’nda balık avlamanın daha heyecanlı olduğunu belirten Halil İbrahim Sarmanda ise “Burada bir tek balık yakalasan tüm sülaleye yetiyor. Çine Çayı çok bereketli” diye konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları