ÖDEMİŞ PATATESİNE ELYAF ÖRTÜ KORUMASI

Toprakla Gelen 21 Aralık 2018

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki patates üreticileri yağışların bitmesini beklerken, yağışlar nedeniyle söküm yapamayan üreticilerin bir kısmı toprak altındaki ürünü korumak için tarlaları elyaf örtüyle kapattı.

İzmir’deki Ödemişli patates üreticisi, tohum bayisi ve Ziraat Mühendisleri Odası Ödemiş temsilcisi Özkan Akgün, üreticinin yağışların ardından tarladaki patatesi sökmeye başlayacağını söyledi. Pazarda bir daralmanın söz konusu olduğunu belirten Akgün, Türkiye’de aylık 250 bin ton olan tüketimin 100 bin tonun altına düştüğünü iddia etti. Marketlerdeki fiyatların yüksek olmasının da tüketimde daralmaya yol açtığını belirten Özkan Akgün, fiyatların biraz daha yükselebileceğini vurguladı.  Akgün,  “Ödemiş’te geçtiğimiz günlerde başlayan patates sökümleri yağışlar nedeniyle duraksamaya başladı. Fakat Ödemiş toprağı geçirgen kumlu özelliğe sahip olduğu için, yağmur yağsa da birkaç gün sonra söküm yapılabilme özelliğine sahiptir. Şu an itibarıyla Ödemiş’te patatesin yüzde onunun söküldüğünü söyleyebiliriz. Yani yüzde 90’lık bölüm halen toprak altında duruyor. Ortalama 40 bin dekar civarında bir ekimin olduğunu tahmin edersek, 120 bin ton civarında patatesin toprak altında olduğunu düşünüyoruz” dedi.

FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Fiyatlarda yaşanan düşüşü talep daralmasına bağlayan Akgün, “Patatesin birim fiyatlarının düşmesindeki temel neden marketlerdeki fiyatların yüksek olmasıdır. Tarlada 1. 40 lira civarında olan fiyatlar marketlerde 4 liraya kadar çıkmaktadır. Fiyatlar insanların alım gücünü etkilemektedir. Aylık 250 bin ton olduğunu düşündüğümüz Türkiye genelindeki tüketim, bu aralar 100 bin tonun altına düşmüş durumdadır. Talep daralması meydana geldiği için yağmurun da etkisiyle dökümlerde bir gecikme söz konusudur. Öte yandan 2018 yılı itibarıyla Türkiye’de patates açığı olduğunu düşünüyoruz. Bu durum soğanda da yaşanmıştır. Yani üretim açığı söz konusudur. Patateste ayrıca ‘mildiyö’ hastalığı nedeniyle üretim düşüklüğü yaşanmıştır. Patates fiyatlarının önümüzdeki günlerde artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları