MÜLTECİ KADINLARA EGE MUTFAĞI EĞİTİMİ

Toprakla Gelen 08 Temmuz 2019

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünce yürütülen proje kapsamında, İzmir’de yaşayan 18 Suriyeli kadın, Türk mutfağına özgü yemekleri öğreniyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) kültürlerarası iletişimi artırmak amacıyla başlattığı proje kapsamında, İzmir’de yaşayan 18 Suriyeli kadın, Türk yemekleri eğitimi alıyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden yapılan açıklamada üniversitenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle FAO tarafından yürütülen proje kapsamında, ülkelerindeki iç savaş nedeniyle geldikleri İzmir’de yeni hayat kurma mücadelesi veren 18 Suriyeli kadın, meslek sahibi olma fırsatı yakaladığı belirtildi. Türk mutfağına özgü yemekler konusunda verilen eğitimlerde, 7 Türk kadın da yer aldı. Üniversitede teorik eğitim gören Suriyeliler, hijyen, gıda güvenliği, mutfak ekibinin nasıl olması ve malzeme seçilirken nelere dikkat edilmesi konularında bilgilendirildi. Şefler tarafından restoranda çalışabilecek şekilde eğitilen Suriyeli kadınlar, Türk mutfağına özgü et, balık ve sebze yemeklerini, çorba ile tatlıları yapmaya başladı. Eğitimin gelecek hafta tamamlanmasının ardından 2 ay otellerdeki restoranlarda stajyer olarak çalışacak Suriyeli kadınlar, öğrendiklerini uygulama imkanı bulacak.

KÜLTÜRLERARASI İLETİŞİM ARTACAK

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Betül Öztürk, projenin Türkiye genelinde ilk kez uygulandığını belirtti. Eğitimlerle Suriyeli kadınların öz güvenlerinin geliştiğini bildiren Öztürk, şunları kaydetti: “Proje, mültecilere istihdam olanağı sağlamak ve kültürlerarası iletişimi artırmak amacıyla hayata geçirildi. Bu sayede Suriyeli kadınlar, Türk mutfağını öğrenmeye de başladı. Üniversite olarak projede önemli bir görev üstlendik. Suriyeliler de böyle bir projede yer aldıkları için çok mutlu. Suriyeli kadınlar, öğrendiklerini uygulama fırsatı da yakalayabilecek. Böylece kendi ayaklarının üzerinde durabilecekler.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları