MARKET MARKALARI SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Toprakla Gelen 26 Mart 2019

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Genel Sekreteri Vahdet Sarıkaya, gıda sektöründeki son durumu değerlendirdi. Market markalarının perakende sektöründeki ağırlığının yüzde 80’leri bulduğunu belirten Sarıkara, “Private Label olarak adlandırdığımız market markalarının perakende piyasasındaki ağırlığı yüzde 70, 80’leri buldu. Market markaları tekeli oluştu. Bu tekele son verecek düzenlemeler biran hayata geçirilmeli” dedi.

Ekonomide yaşanan olumsuzluklar karşısında son 5- 6 aydır büyük sıkıntı çeken yerel marketlerin direncinin kırılmak üzere olduğunu vurgulayan Sarıkaya, indirim marketleriyle rekabette büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Sarıkaya, “Bugünlerin geleceğini ve 2008- 2009’da birbiri ardına açan AVM’lerin (Alışveriş Merkezi) tedarikçileri getireceği noktayı söyledik. 2011- 2012’den itibaren yaptığımız uyarıların ne yazık ki gerçekleşmeye başladığını gördük. Hazırlanan marketler yasasında yüzde 30- 35 sınırı getirilmesi öngörülen market markalarının oranı yüzde 70- 80’lere dayandı” diye konuştu.

HAKSIZ REKABET SON BULMALI

Bu oranın rekabetçiliği engellediğini ve tekelleşmenin başka bir türlüsüne neden olduğunu kaydeden Sarıkaya, bu durumun ayrıca yabancılarla rekabette markalaşma çalışmalarına verdiği zarara dikkat çekti. Market raflarında yerli ve milli logosu bulunan ancak, yerli üretimle uzaktan yakından ilgisi olmayan ürünlerin yer aldığını belirten Sarıkaya, önlem çağrısında bulundu. Sarıkaya, “Market markaları ile ilgili düzenleme ihtiyacı uzun zamandır vardı. Bu konudaki düzenlemeleri acil olarak bekliyoruz. Bunun yanı sıra temel gıda maddeleri başta olmak üzere tüketicinin ve yerel marketlerin üzerinde ilave yük oluşturan vergisel düzenlemelerin toptan ele alınarak çözülmesini temenni ediyoruz. Bu yönde hızlı adımlar atıldığı takdirde sektör ve paydaşları rahat bir nefes alacak. İstihdamın önündeki engeller kalkacak” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları