MANİSA VE BALIKESİR’E ‘ORGANİK TARIM’ NEFES OLUR

Toprakla Gelen 18 Mayıs 2019

Uzun yıllar jeofizik mühendisliğinin ardından gönül verdiği zeytinciliğe adım atan Kroisos Zeytin ve Zeytinyağları sahibi Hikmet Bacak, ciddi sanayileşme tehdidi altında olan Manisa ve Balıkesir’de kanser vakalarında hızlı artışa dikkat çekti.

Bu iki tarım kentinde ihracata konu ürünlerde yaşanan sıkıntılar karşısında firma ve üreticilerin önlem almaya başlamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Bacak, “Tarımın beşiği iki kentimizde de organik tarımın gördüğü talep artıyor, organik tarım yaygınlaşıyor. Zeytinde, domateste üzümde organik üretimin arttığını tespit ediyorum. Sebebi de artık yurtdışına giden ürünler ister üzüm, ister domates olsun kalıntı çıkarsa geri dönüyor. Bu nedenle üreticiler ve işletmeciler ürünüm geri dönmesin diyerek yavaş da olsa organik, ilaç kalıntısı olmayan ürünlere yöneliyor. Tüketicinin talebide değişiyor. Artan talep ve üreticinin bilinçlenmesi iki tarım kentimize nefes olur” diye konuştu.

SEKTÖRDE REKABET ÇOK FAZLA 

Organik tarımda işin üreticinin vicdanına ve vicdani sorumluluğuna bağlı olduğunu vurgulayan Bacak, “Üreticinin kesinlikle konvansiyonel ilaç kullanmayacağını bilmesi, kabullenmesi lazım. Önceden çek senet mi vardı. Vatandaş söz veriyordu. Organik sektörde böyle olmalı, üretici bu organik konusunu içselleştirmeli. Sevindirici olan üreticinin her geçen gün artan bilinci” dedi.

150 dönüm arazide yaklaşık 3 bin 800 zeytin ağacına sahip olduğunu, yakın bir zamanda yapacağı dikimlerle bu sayıyı 5 bine yükseltmek istediğini kaydeden Bacak, “Jeofizik mühendisiyim. Şimdi ikinci baharı yaşıyorum. Zeytinden kaçılan bir ortamda zeytin ve zeytinyağını çok sevdiğim için adım attım. Bu ürünle anılmak çok güzel. Ama ikinci baharda pek para kazanamıyorum. Çünkü ikinci baharda rekabet çok fazla. Ama buna rağmen hedefimize ulaşıyoruz. Kapasitemizi yılda yüzde 10’luk dilimler halinde artırıyoruz. Yıllık 35 ton zeytin satarken bunu 70- 80- 100 tonlara çıkarmak istiyoruz. Zeytinyağında kapasite sıkıntımız yok. Satış sıkıntımızda yok. Organik zeytinyağı sektöründe benim her yıl satışım arttı. 3- 5 ton ile başladık. Şu an 20 tonu aştık” dedi. Bacak ayrıca organik ürün daha pahalı anlayışını doğru bulmadığını belirterek organik ürünle konvansiyonel ürünler arasındaki farkın yüzde 10’u geçmediği bilgisini verdi.

ZEYTİN KORUMA KANUNU ÇIKARAN KRAL

Markalaşma süreci hakkında da bilgi veren Bacak, tarihte Karun Hazineleri olarak bilinen Lidya Kralı Kroisos’un tarihte zeytin ağacını korumaya yönelik ilk yasayı çıkaran kral olduğunu hatırlatarak şunları söyledi, “Türkiye’nin markalaşmaya, paketlenmiş ürüne ihtiyacı var. Bizde 2013’te markalaşma çalışmalarını başlattık. Hikmet zeytini, Bacak zeytini ile bu iş olmaz. Daha evrensel anlamlı olması gerekiyor. Kızım o tarihlerde 15 yaşındaydı. Zeytin koruma kanunu çıkarmış Antik Lidya Uygarlığı’nın en tanınmış kralı Kroisos ismini önerdi. Kızımla birlikte markamızda büyüdü. Temennim markamızla ihracatı da gerçekleştirmek.” (TOPRAKLA GELEN)

 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları