MANİSA SULTANİ ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMÜ TESCİLLENDİ

Toprakla Gelen 26 Mart 2019

Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü’nün Manisa, tescillendi. Manisa Ticaret Borsası’nın üzümün geleneksel özdeşliğinin korunması, artık kendi yerel ismiyle anılması ve katma değerinin artması için 2014 yılında başladığı teknik, tarihi ve kültürel raporlama çalışmalarıyla yaptığı Resmi Coğrafi İşaret Tescili Başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumunda onaylanarak Resmi Tescil Bülteninde yayınlandı.


Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, kararın Türk Patent ve Marka Kurumunun 1 Şubat 2019 tarih ve 48 sayılı ‘Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanmasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye tescil belgesini sundu. Özkasap, “Türkiye geneli kuru meyve ve mamulleri ihracatında ürün grupları bazında başı çekirdeksiz kuru üzüm çekiyor. Bu ürün grubunun lokomotifinin ise Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü olduğunu, sadece kurusuyla ülkemize her yıl ortalama 500 milyon dolara yakın gelir kazandırdığını, üretiminin yüzde 90’dan fazlasının, ihracatının ise yüzde 85’ten fazlasının Manisa ve ilçelerinde gerçekleştirildiğini, bu milli gelir kaynağının alt yapısında Manisalı üreticilerimizin, tüccarlarımızın ve ihracatçı işletmelerimizin yoğun emek ve ortak çabalarının yer aldığını, bu emeğin geçmişe dayandığını, geleneksel olduğunu ve Sultani isminin kaynağının da Manisa olduğunu her fırsatta dile getirdik” dedi.

SON 15 YILDA ŞARTLAR DEĞİŞTİ

Son 15 yılda şartların değiştiğini Manisa’nın sağladığı sermaye birikimi ve sanayileşme atılımı ile üzüm işletmeciliği ve ihracatı konusunda da önemli gelişmeler elde ettiğini kaydeden Özkasap, “Üretim merkezi olan Manisa aynı zamanda ihracata yönelik işleme ve gıda sanayi merkezi olma potansiyeline de ulaşmıştır. Artık Sultani üzümün kendi evinde ve kendi adıyla markalaşmasının zamanı gelmiştir. Manisa Ticaret Borsasının uluslararası ölçekte de tescil ettirmek kararlılığında olduğu “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” coğrafi işaret tescili, Manisa ve ülkemiz için hayırlı olsun. Coğrafi işaret tescili, ürünü benzerlerinden ayırıp gerçek kökenini ve üreticisini korurken, yerel ve ulusal ekonomiye de büyük katkılar sağlar” diye konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları