MANDALİNA, ATA EKMEĞİ, ARMOLA PEYNİRİ’NDEN SONRA SEFERİHİSAR KURABİYESİ GELİYOR

Nihat DELİBAŞI 26 Aralık 2018

TOPRAKLA GELEN

Başka Bir Tarım Mümkün diyerek Ulamış’ta karakılçık buğdayı ve armola peynirini yeniden canlandırıldığı, bölgenin önemli geçim kaynağı mandalinaya katma değer yaratacak plan ve projelerin hayata geçirildiği Türkiye’nin ilk doğal yaşam köyüne ev sahipliği yapan İzmir Seferihisar’da üretici ve özel sektör işbirliği ile yeni başarı öykülerine imza atmak için güçbirliği yapacak.

Köy Koop, üreticinin karakılçık buğdayı, mandalina ve sütünü değerlendirerek özel ‘Seferihisar Kurabiyesi’ üretmek için Veli Usta Dondurma ve Pastacılık A.Ş. ile görüşme kararı aldı.

Veli Usta Dondurma ve Pastacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onurcan Yüce, üretici kooperatifleri ile güçbirliğine uzun süredir devam etiklerini belirterek, “Sütün piyasadaki değeri 1.70 lira iken, işletme olarak sütü 2.5- 3 liradan alıyoruz. Çünkü, ürettiğimiz dondurma başta olmak üzere süt ürünlerinde kalitemizi devam ettirmemiz için iyi fiyat vermek zorundayız. Süte 1.70- 1.75 lira verirsek, ben üreticiyi koruyamam, o da işini sürdüremez” dedi. Bu kapsamda halen bir büyük kooperatif için Türkiye genelinde dondurma ürettiklerini, 300 gramlık ambalajla başlayan üretimin önümüzdeki sezon çeşitleneceğini kaydeden Yüce, “Üretim süreçlerine hakim olduğumuz ve denemeleri başarıyla hayata geçirmemize imkan veren tesis hazır. Kooperatif un üretiyorsa, tesisim var. Kurabiye üretiriz, süt üretiyorsa, dondurma. Böylece üreticinin ürününün katma değeri yükselmiş olur ve istediği yere istediği kadar satabilir” dedi. Geçtiğimiz günlerde biraraya geldikleri Köy Koop Genel Başkanı Neptün Soyer ile görüşmeleri hakkında bilgi veren Yüce, “Kooperatiflerle yaptığımız işbirliğine yeni halkalar ekleyebiliriz. İlk adım mandalinalı dondurma ile başlayabiliriz. Karakılçık buğdayı ile mandalinalı kurabiyeler üretebiliriz. Üretici, kooperatif ve özel sektör işbirliğinde kazan kazan modeli ile yeni işbirliği modelini hayata geçirebiliriz” diye konuştu.

YERELİ GÜÇLENDİRMEK GEREK

Köy Koop Genel Başkanı Neptün Soyer de yaptığı açıklamada yereli öne çıkarmak gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi, “Buradaki ekonomi, buradaki zincir ne kadar güçlü olursa üretici o kadar sağlam olacak. Burada kazanan burada harcayacak, yatırımını burada yapacak. Çünkü, bizim en büyük sorunumuz kırsaldaki nüfusun azalması, kentlerin yaşanamaz hale gelmesi. Köylünün köyünden çıktıktan sonra geri dönmesi mümkün değil. Köylü, köyünden ayrıldığında, kalbini bırakmış gitmiş oluyor. Dolayısıyla yereldeki nüfusu çoğaltmamız lazım bu da yereli desteklemekle olacak. Veli Usta, Onurcan Bey ile mandalina üzerine konuşurken, mandalinalı dondurmanın kurabiyenin yapılması ama aynı zamanda karakılçık buğdayı, mandalina ve yereldeki en kıymetli ürünlerden sütle bir seferihisar kurabiyesi neden olmasın.”


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] TOPRAKLA GELEN  buluşmaları, belediye, kooperatif ve özel sektör işbirliğine zemin hazırladı. Başka Bir Tarım Mümkün diyerek Ulamış’ta karakılçık buğdayı ve armola peynirini yeniden canlandırıldığı, bölgenin önemli geçim kaynağı mandalinaya katma değer yaratacak plan ve projelerin hayata geçirildiği Türkiye’nin ilk doğal yaşam köyüne ev sahipliği yapan İzmir Seferihisar’da KÖY- KOOP Genel Başkanı Neptün Soyer’in katılımı ile gerçekleşen TOPRAKLA GELEN Yazı Kurulu buluşmasında gündeme gelen Seferihisar Kurabiyesi üretim hayali gerçek oldu. (http://topraklagelen.com.tr/mandalina-ata-ekmegi-armola-peynirinden-sonra-seferihisar-kurabiyesi-gel… […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları