LYON’DA BİR TÜRK MARKASI

Toprakla Gelen 03 Ekim 2018

Dünya Gurme Şehirler Ağı (DELICE) üyesi İzmir, “Lyon Sokak Yemekleri Festivali”ne konuk oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Lyon Belediye Başkanı Georges Kepenekian’ın özel davetiyle DELICE İzmir Temsilcisi Sırma Güven önderliğinde oluşturulan ekip, hazırladıkları özel lezzetlerle Fransa’da İzmir günleri yaşattı. Ekipte İzmir Gourmet Guide Seçici Kurul Başkanı Şef Ahmet Güzelyağdöken, İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği Şef Şamil Akşit, Eğitmen Şef Tolga Kamiloğlu, Pasta Şefi Ece Eryener yer aldı.

Sokak Yemekleri Festivali’nde Akhisar’da üretim yapan Alhatoğlu Zeytinyağları sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlikte ise Michelin yıldızlı restoranlarıyla ünlü Lyon kentinin sakinleri, lezzet bayramı yaptırdı. Bin 500 metrekare alanda gerçekleştirilen etkinlikte Alhatoğlu’nun Ena, Acı Yeşil ve çocuklara özel Kidsolio yağı ilgi odağı oldu. Etkinlikte ayrıca Tadım Uzmanı Müge Nebioğlu tarafından kör tadım atölyeleri, Ege mutfağında zeytinyağlı yemek kültürü üzerine mutfak atölyeleri düzenlendi.


Akhisar Ticaret Borsası Başkanı ve Alhatoğlu Zeytinyağları Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat “Yeme-içme profesyonellerini, gastronomi yazarlarını ve şefleri bir araya getiren Lyon Street Food Festivali’nde bu yıl Hong Kong, Montreal ve İzmir yer aldı. Uluslararası bir platformda doğru içerik ve sunum ile Ege mutfağına ait geleneksel tariflerin yanısıra İzmir sokak lezzetlerinin de hikayeleri ile birlikte aktarılmış olması mutluluk verici. Ünlü şeflerin de yer aldığı festivalde Akhisar’ın zeytinyağı tüm katılımcılardan tam not aldı” dedi.

İzmir standını İçişleri Bakanı Gerard Colombe, Lyon Belediye Başkanı Georges Kepenekian, Türkiye Lyon Başkonsolosu Mehmet Özgür Çakar, üst düzey bürokratlar, Michelin yıldızlı şefler ve Lyon’da yaşayan Türkler de ziyaret etti.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları