KÜTAHYA’DA 40 MİLYON DOLARLIK BİYOKÜTLE ENERJİ YATIRIMI

Toprakla Gelen 12 Ocak 2019

Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne 400 kişinin istihdam edileceği ve 40 milyon dolara mal olacak enerji üretim tesisi (Biyokütle) kurma çalışmalarına başladığı bildirildi.

Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyünde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulacak tesiste 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek. Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70’i Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak. Bu kapsamda Salix Holding’in  yetkilileri, Kaymakam Hasan Çiçek’e ve dünyanın 500 büyük şirketi içerisinde 55. sırada yer alan Çin’li şirket yetkililerine sunum yapıp tesisin yapılacağı arazide incelemelerde bulundular.

İSTİHDAMLA GÖÇE ENGEL OLACAK

Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Yapılacak bu yatırımla bir taraftan ülkemizin ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi üretimi sağlanacak, diğer taraftan istihdam oluşturacak ve ayrıca ilçemizde ekonomik canlanmaya da sebep olacak. Şu anda planlanan yatırımın büyüklüğü 40 milyon dolardır. Yapılacak bu yatırımla oluşturulacak istihdam 400 ile 450 kişi arasında olacaktır.” dedi. Çiçek, yılda yaklaşık 20 megavatlık elektrik üretimi sağlanacak tesisin 70 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacağını ifade etti. Çiçek, ”İlçemizde çok ciddi bir orman varlığı olduğu bilinmektedir. Bu vesile ile orman köylümüz ve orman kooperatiflerimizin yararlanması sağlanacaktır. Bu proje göçü önleyecek ve göçü önleyici bir yatırım olacaktır” dedi.  Salix Holding’in şirket yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, 40 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tesisin bölge halkı için istihdam sağlayarak göçü önleyeceğini vurguladı.   (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları