KÜTAHYA SİMAV’A JEOTERMAL OSB KURULACAK

Toprakla Gelen 15 Şubat 2019

Kütahya’nın Simav ilçesinde evlerde ısınmak amaçlı kullanılan jeotermal sıcak su, artık kurulacak olan ‘Organize Jeotermal Sera Bölgesi’ (OSB) ile de artık yüzlerce dönümlük seraları ısıtacak.  Kütahya’nın Simav ilçesinde şehirde evlerde ısınmak amaçlı kullanılan jeotermal sıcak su kurulacak olan ‘Organize Jeotermal Sera Bölgesi’ ile artık yüzlerce dönümlük seraları ısıtacak.

Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Simav Kaymakanlığı’nın iş birliği ile hayata geçirilecek olan proje ile örtü altı üretiminde 300 dönümler den bin dönümün üzerine çıkılmak isteniyor. Yurt içinde ve yurt dışında tadı ve lezzeti ile ün salmış olan Eynal domatesinin de içinde olduğu bölgede hem üretim artacak hemde istihdam oluşacak. Konu ile ilgili olarak tanıtım toplantısında konuşan Kütahya Valisi Ömer Toraman bölge’de kurulacak olan jeotermal alanlar ile bölgedeki örtü altı tarım 300 dönümlerden bin dönüme çıkartılacağını, hem ekonomiye hemde istihdama katkı sağlanacağını söyledi.

ÜRETMEDEN OLMAZ

Vali Ömer Toraman, “Simav şehir ısınmasını jeotermal ile yapıyor, Eynal gibi termal turizm merkezimiz var. Bunun yanında jeotermal alanlardan tarımsal amaçlı istifade etmek için seralarımız var. Şuan için 300 dönümlük bir alanı halihazırda jeotermal enerji ile ısıtarak örtü altı tarımı yürütüyoruz. Bunu nasıl daha geliştiririz bunu nasıl yukarılara çıkartırız ve bir hedef koyarak biz bu rakamı bin dekara çıkartalım dedik. Hangi alanda olursa olsun ister sanayide ister tarımda isterse de hizmet sektörü olsun üretmeye mecburuz. Ekonomimizi büyüte bilmemiz, refahımızı artırabilmemiz ve istihdamı artırabilmemiz için bunu yapmak mecburiyetindeyiz” dedi.

RAKAMLARLA TARIMSAL ÜRETİM

Simav’daki seralarda yıllık 10 bin ton domates, 30 ton biber, 50 ton çilek, 200 ton salatalık yetişiyor. Kütahya genelindeki seraların yüzde 85’i Simav’da yer alıyor. Simav genelinde 319 dekar sıcak, 148 dekar da soğuk sera bulunuyor. Yaklaşık 150 üretici seracılıkla uğraşıyor. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları