KURU ÜZÜMDE FİYAT 12 TL OLMALI

Toprakla Gelen 24 Temmuz 2019

NİHAT DELİBAŞI 

Avustralya ardından Özbekistan ve İran derken rakiplerini birbir geride bırakarak pazarı kontrol eden Türk kuru üzümüne bir iyi haberde Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Kaliforniya’daki geniş üzüm bağlarını söken ABD’de son 10 yılda üretim 330 bin tondan 230 bin tona geriledi. Türkiye, dünya kuru üzüm piyasasının neredeyse tek belirleyicisi oldu.

Kuru üzümde Dünya pazarının neredeyse tek belirleyicisi olan Türkiye’de hasat öncesi hazırlıklar devam ediyor. Yaş üzümün tezgaha indiği şu günlerde mevsimin etkisi ile ürünnü olgunlaşmasının 20 gün ileri kaymasına çözüm aranıyor.

Pazardaki bu gelişmelerin üretici cephesindeki yansımalarını TOPRAKLA GELEN’e değerlendiren Kemalpaşa Aşağıkızılca Köyü’nden üretici Ercan Doğan, rekoltede yüzde 30- 40 artış öngördüklerini ve ürün kalitesinin de geçen yıla göre daha iyi olduğunu vurguladı. Artan girdi maliyetleri karşısında üreticinin fiyat beklentisini kilogramda 12 TL olarak ilan eden Doğan, “Bunun altındaki fiyat ürecinin ciddi zararı anlamına gelir” dedi.

REKOLTEDE YÜZDE 30- 40 ARTIŞ

“Geçen yıla göre rekoltede yüzde 30- 40 artış var. Kalite geçen yıla göre daha iyi. Geçen yıl, zamansız yağan yağmurlar üzüme çok olumsuz etki yapmış ve kalite bozulmuştu. Şuana kadar şartlar istediğimiz gibi gidiyor.”

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSELDİ

“Girdiler çok yükseldi. Geçtiğimiz yıla göre ikiye katlayan maliyetler var. Bu durumun fiyatta baskı oluşturacağını tahmin ediyorum. Çünkü, yaş üzüm ihracatı gün gün artıyor. Rekolte tahmini yapılıyor ama ne kadar yaş üzüm sofralık olarak tüketileceği bilinmiyor. Kuru üzüm üreticisiyiz. Yani yaş üzümdeki tüketim ve ihracat miktarı kuru üzüm rekoltesine etki edebilir. Şu anki maliyetlere göre fiyatın 12 liradan aşağı olmaması lazım. 12 liranın altındaki her fiyat üreticiyi ciddi zarar ettirir.”

TAKVİYE GIDA VE GÜBRELER VAR

“Kışın yağışlı ve sert geçmesinden dolayı ürünün olgunlaşmasında geçtiğimiz yıla göre 15- 20 günlük gecikme var. Ama ben bunun hasadı etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü üzümde belli bir şeker oranını yakaladığınızda hasada başlarsınız. Bu şeker oranını yakalamak için de takviye gübre ve gıdalar var. Dolayısıyla mevsimden kaynaklanan gecikmeyi telafi edebiliriz. Çünkü hasadın daha gece kalması da iklim şartlarını bozulması nedeniyle ürünü zora sokabilir. Bizim bölgede hasadın 20- 25 Ağustos gibi başlayacağını tahmin ediyorum.

İYİ BİR SEZON TEMENNİ EDİYORUM

“Maliyetler günden güne yükseliyor. Bunun bir türlü önü alınamıyor. Ama fiyatlar aynı şekilde yükselmiyor. Bir kısır döngünün içine giriyor üretici. İşçi sorunu ciddi sorun. Öte yandan tarımdan bir uzaklaşma var toplumda. Üretici olarak temennim iyi bir sezon olması.”


1
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] kuru üzümün üretici, tüccar, ihracatçı tüm tarafları Ege İhracatçı Birlikleri’nde Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya […]

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları