KONKORDATO SALGINI ‘BALIK’ ÇİFTLİKLERİNE SIÇRADI

Nihat DELİBAŞI 26 Kasım 2018

NİHAT DELİBAŞI

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından yaşanan maliyet enflasyonu gıda sektöründe olumsuz etkilerini göstermeye devam ediyor. Süt, et, yaş sebze ve meyve ihracatçıları derken kriz balıkçılık sektörüne sıçradı. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin gıda sektörünün şampiyonları sıralamasında 227. sırada yer alan su ürünleri sektörünün önemli markası Agromey’in sahibi Yahya Akel’in konkordato başvurusu kabul edildi.

İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2018/ 1330 sayılı kararına göre mahkeme, Yahya Akel hakkında 15/11/2018 tarihinden itibaren başlamak üzere gecici mühlet kararı verilmesini kararlaştırdı.

GÜÇLÜ YURTDIŞI AĞINA SAHİPTİ 

Aydın-Umurlu ve İzmir- Karaburun’ da bulunan balık işleme – paketleme tesislerinde natürel, taze soğutulmuş ve dondurulmuş olarak işleyen firma, balık yetiştiriciliğinin yanı sıra, İzmir- Torbalı’daki yem fabrikasında Agromarin markası ile yem sektöründe faaliyet gösteriyordu. İzmir- Karaburun ve Aydın- Akbük’te kendi kafes işletmelerine ek olarak diğer balık üreticilerine tedarik hizmeti sunan Agromey şirketler grubu üretimini Agromey Gıda ve Yem San.Tic.A.Ş., ihracatını ise Agromey Dış Ticaret A.Ş.  firması aracılığı ile gerçekleştiriyordu. Firmanın İzmir merkez ve İstanbul temsilcilikleri dışında Avrupa’da Agromey Hollanda, Amerika’da Doğu ve Batı yakasında iki temsilciliği bulunuyordu.

MAHKEMENİN VERDİĞİ KARAR 

15 Kasım’da Yahya Akel’in başvurusunu kabul eden İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi kararında şu ifadeler yer aldı:

“7101 sayılı yasanın 15. Maddesi ile değişik 2004 sayılı Yasa’ nın 287/1. maddesi gereğince İİK’ nin 286. Maddesinde belirtilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğu tespit edildiğinden
…. TC Kimlik Nolu Yahya AKEL hakkında 15/11/2018 tarihinden itibaren başlamak üzere GEÇİCİ MÜHLET KARARI verilmesine, 7101 sayılı Yasa’ nın 15. Maddesi ile değişik 2004 sayılı yasanın 287/3. maddesi gereğince konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olup olmadığının yakından incelenmesi amacıyla davacıya ……. T.C. Kimlik Numaralı SMMM Hatice KARPUZOĞLU ve …… T.C. Kimlik No’lu Şevket KAYMAZ’ın GEÇİCİ KONKORDATO KOMİSERİ OLARAK GÖREVLENDİRİLMESİNE,
Alacaklıların ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içinde dilekçeyle itiraz ederek konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleriyle birlikte ileri sürebilecekleri ve bu çerçevede mahkemeden konkordato talebinin reddini isteyebilecekleri.
Davanın duruşmasının 15/02/2019 günü saat 12:00’de mahkememiz duruşma salonunda açılıp yapılacağı ilan olunur. 16/11/2018”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları